Prednáška o základných ľudských právach v dennom stacionári

Téma ľudských práv sa nás dotýka takmer vo všetkých oblastiach života. Či už doma, v škole, v dennom stacionári, v práci – ľudské práva máme všetci a všade rovnaké, ľudské práva sa dotýkajú rovnako ako prijímateľov sociálnej služby, tak i zamestnancov. Vieme ale definovať, ktoré to tie základné ľudské práva sú? Aký je rozdiel medzi právami a povinnosťami? Vieme uviesť konkrétne príklady? Vieme, ktoré sú základné ľudsko-právne dokumenty, ktoré nám tieto práva garantujú? Tieto všetky oblasti boli témou prednášky o základných ľudských právach, ktorú sme si v dennom stacionári zorganizovali. Na prvý pohľad téma, ktorá sa mohla niektorým zdať ako nezaujímavá, následne prirodzene prešla do diskusie a pri uvádzaní konkrétnych príkladov sme sa spoločne všetci aj dobre pobavili. Na záver sme skonštatovali, že takáto aktivita sa nám páčila – niečo nové sme sa naučili, niečo sme si zopakovali, keďže – ako u nás v dennom stacionári často hovoríme – opakovanie je matka múdrosti – a taktiež sme sa aj spoločne zasmiali. Dodržiavanie základných ľudských práv je dôležitou témou, o ktorej je potrebné hovoriť.

Taktiež je dôležité, aby si bol každý človek svojich práv vedomý a zároveň aby sme vedeli rozlíšiť, aké sú naše práva a povinnosti vo vzťahu k ostatným kamarátom v dennom stacionári, ale i vo vzťahu prijímateľ sociálnej služby vs. zamestnanec. Ľudské práva prináležia všetkým ľudským bytostiam a taktiež nám zaručujú rovnosť, bezpečnosť, dôstojnosť a slobodu. Ľudské práva nám umožňujú žiť slobodne – a sloboda je to najdôležitejšie a najkrajšie, čo v živote máme.

Mgr. Zuzana Tóthová, sociálna pracovníčka

Zábavou k športu

Dňa 18.5.2023 sa v Zariadení sociálnych služieb Zobor uskutočnila športovo-zábavná aktivita, ktorú viedla inštruktorka sociálnej rehabilitácie Katarína Balázsová, v spolupráci s Mgr. Andreou Slamkovou. Naša činnosť bola zameraná predovšetkým na rozvoj jemnej a hrubej motoriky, zlepšenie reflexov a kognitívnych funkcií, socializáciu prijímateľov sociálnych služieb a ich vzájomnú spoluprácu.

Aktivita sa skladala z dvoch častí. V prvej sme sa sústredili na vyššie spomínanú motoriku a zlepšenie kognitívnych funkcií. Prijímatelia sociálnych služieb si vyskúšali, či už samostatne, alebo vo dvojiciach, rôzne úlohy ako stavanie pyramídy, hod loptou do cieľa, prekladanie predmetov, stolný hokej alebo súťaž v navíjaní predmetu na špagáte.

Druhá časť aktivity bola skupinová disciplína, ktorej činnosť bola vhodná ako pre mobilných, tak aj imobilných prijímateľov sociálnych služieb. Spočívala v tom, že sme vytvorili veľký spoločný kruh, v ktorom sme si navzájom prehadzovali balón. „V jednoduchosti je krása“ a práve vďaka tejto ľahkej aktivite sa každý z nás vynikajúco zabavil a zašportoval si. Prijímatelia sociálnych služieb sa pri tejto disciplíne skutočne uvoľnili, podporovali sa medzi sebou a to najdôležitejšie, všetci mali na tvárach úsmev, na ktorý niekedy všetci zabúdame.

 

Aktivita mala u prijímateľov sociálnych služieb veľký úspech a preto pevne veríme, že sa v čo najbližšej dobe spoločne zídeme pri tejto príjemnej a veselej činnosti, no tento krát už za priaznivého počasia v prostredí záhrady zariadenia.

„Pohár starostu obce Čab“

V utorok dňa 16.mája 2023 sa traja prijímatelia sociálnej služby denné centrum zúčastnili stolnotenisového turnaja pre seniorov, ktorý sa organizoval v neďalekej obci Čab v rámci Jednoty dôchodcov na Slovensku.
A nevrátili sa len tak naprázdno, ale priniesli si rovno 1.miesto a svoju trofej. Prijímatelia sociálnej služby denné centrum Jaroslav Švancara, Ľubomír Koprda a Stanislav Baláži trénujú v dennom centre 3x do týždňa stolný tenis a niet sa čomu čudovať, že porazili aj o 20 rokov mladších spoluhráčov. Veľmi sa tešíme z ich úspechov, a samozrejme sme veľmi radi, že denné centrum stále navštevujú a trávia svoj voľný čas zmysluplne a športuchtivo.

Trofej si prišla pozrieť aj pani riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb, z čoho mali páni obzvlášť radosť a cítili veľkú poctu. Cenu darovali dennému centru a my sa už tešíme, ako bude zdobiť našu vitrínku slávy.

Mgr. Nina Jašeková, PhD.
sociálna pracovníčka

Aktivita – Pečenie slaného pečiva

Pod vedením Mgr. Karin Hubáčkovej sa dňa 10.5.2023 uskutočnilo v Zariadení sociálnych služieb Zobor s prijímateľmi sociálnej služby pečenie slaného pečiva. O aktivitu bol opäť veľký záujem a aj vôňa pečiva prilákala ďalších prijímateľov sociálnej služby.

 

Nakoľko sa cez obrazovky nedá uskutočniť ochutnávka, tejto slanej pochúťky prikladáme Vám recept, k príprave.

Na Krehké slané pečivo budete potrebovať:
500g. hladká múka
125g. roztopené maslo
1dcl. olej
1ks vajce
1ks bielok
1ks biely jogurt
1bal. prášok do pečiva
2 KL. soľ
1 PL. kryštálový cukor
4 PL. citrónová šťava
Na potretie: 1 ks žĺtok
Na posypanie: sezam, ľan, slnečnica

Postup: Všetky suroviny zmiešame dokopy, vypracujeme si jemné cesto, ktoré vyformujeme do bochníčka. Následne si formujeme tvar podľa vlastnej fantázie.

Prajeme Vám DOBRÚ CHUŤ.

Prechádzka pri rieku

Dňa 4.5.2023 sa konala aktivita s názvom ,,Promenada “, ktorú mala v réžii Mgr. Ingrid Košíková za spoluúčasti Kataríny Balázsovej. Cieľom bolo prejsť sa od nášho zariadenia po OC Promenada, kde si prijímatelia sociálnych služieb mohli vychutnať krásny výhľad na Nitriansky hrad, vidieť životný štýl a architektúru modernej doby. Ako odmenu sme si užili posedenie na letnej terase, kde sme si v príjemnom prostredí a za ideálneho počasia vychutnali skvelú kávu a koláčik.

Podstatou tejto aktivity bola integrácia klientov do modernej spoločnosti , spojená s príjemným zážitkom a pobytom na čerstvom vzduchu. Pocit a uvedomenie si, že sú stále našou dôležitou súčasťou, v nich vyvoláva pozitívne emócie, vďaka ktorým sa cítili plnohodnotne a uvoľnene. Táto skúsenosť im pomohla otvorene diskutovať, prehĺbiť vzájomné vzťahy, pomáhať si a podporovať sa. Je dôležité spomenúť, že resocializácia prijímateľov sociálnych služieb má významný vplyv na ich psychické zdravie a vnímanie seba samého, ako podstatnú súčasť našej spoločnosti.

Cieľom tohto spoločne stráveného času, bola teda nie len fyzická aktivita, spojená s odhodlaním, sebazaprením a prekonaním sa, ale rovnako aj sociálna rehabilitácia, ktorá hrá veľkú rolu v udržaní kvality života prijímateľov sociálnej služby.