Plán aktivít do konca roka 2021 – denné stacionáre

Plán aktivít a činností na obdobie september – december 2021 pre denný stacionár pre osoby s postihnutím autistického spektra, denný stacionár pre osoby so zdravotným postihnutím a denný stacionár pre seniorov.

Plán aktivít denné stacionáre 9 – 12/2021

Kreativite sa medze nekladú

Ako sa hovorí: „Kreativite sa medze nekladú“ a u nás v dennom stacionári pre osoby s poruchami autistického spektra to platí obzvlášť. Aktuálne sme si obľúbili pestrofarebné skladačky, vďaka ktorým si naši prijímatelia sociálnej služby trénujú nielen úchopy a jemnú motoriku, ale pri ich skladaní si prehlbujú aj predstavivosť a fantáziu. Takto vznikajú rôzne pestrofarebné geometrické tvary, pričom niektoré z nich majú aj 3D podobu. Pri skladaní neexistujú žiadne obmedzenia (okrem počtu dielikov) a každý si môže vybrať, či chce skladať podľa návodu, alebo radšej bude improvizovať a tvoriť podľa vlastných predstáv.

Autor: Mgr. Branislav Artim (Sociálny pracovník)

Poďakovanie

Chceme sa poďakovať občianskemu združeniu KRAD (Klub rodičov autistických detí v Nitre) za dar v podobe markízy a pomôcok pre kreslenie a arterterapiu. Týmto darom prispeli ku zlepšeniu podmienok nami poskytovanej sociálnej služby. Naši prijímatelia a prijímateľky sociálnej služby obľubujú tráviť čas na vonkajšej terase, no vzhľadom k silnému slnku a absencii tieňa sme doteraz nemohli sedávať na terase dlhšie. Darovaná markíza vytvára na terase príjemný chládok, vďaka čomu sa už nemusíme obávať úpalu zo slnka. Takto môžu naši prijímatelia a prijímateľky sociálnej služby tráviť čas na terase dlhšie a užívať si teplé letné dni v príjemnom tieni.

Autor: Kolektív Denného stacionára pre osoby s poruchami autistického spektra.

Poďakovanie

Chceme sa poďakovať Vám všetkým, ktorí ste nám pomohli pri hlasovaní a podporili tak náš projekt s názvom “Komunitná a oddychová záhrada”. Áno, je to úžasná správa, že tento náš projekt dostal zelenú a vyhral Program podpory lokálnych komunít (v rámci mesta Nitra), ktorý vyhlásila COOP Jednota.
Týmto naša práca ešte len začína a sme radi, že aj takto môžeme pracovať na zvyšovaní kvality sociálnej služby. Veríme, že hlavný cieľ projektu, ktorým je vybudovanie komunitnej záhrady a zrevitalizovanie vonkajšieho areálu, prispeje k zlepšeniu kvality života a podporí zmysluplné trávenie voľného času prijímateľov a prijímateliek sociálnej služby v peknom prostredí.

Mgr. Branislav Artim
sociálny pracovník
Denný stacionár pre osoby s poruchami autistického spektra
19. 7. 2021

Aktuality z denného stacionára pre osoby s ŤZP (autizmus)

V dennom stacionári sa neustále snažíme zlepšovať svoju prácu a zvyšovať kvalitu poskytovania sociálnej služby. Kvalitu poskytovania sociálnej služby si najjednoduchšie a najlepšie vieme overiť prostredníctvom názorov našich prijímateľov a prijímateliek sociálnej služby a ich rodičov alebo zákonných zástupcov. Ich názory sú pre nás dôležité a práve z tohto dôvodu u nás aktuálne prebieha zber týchto dát prostredníctvom dotazníka. Dotazník obsahuje viacero oblastí, ktoré sa týkajú kvality poskytovania sociálnej služby a respondenti/respondentky sa majú možnosť pri každej otázke rozpísať.

   

Čo sa týka ďalšieho diania v dennom stacionári, aktuálne trávime čas prevažne na terase, kde hrávame spoločenské hry, počúvame hudbu a spievame. Robíme aj rôzne skrášľovacie a praktické činnosti ako napr. trhanie buriny, starostlivosť o trávnik v okolí stacionára či sadenie okrasných kvetov. Pracovná terapia zvyšuje sústredenosť a tiež pomáha precvičovať motorické zručnosti. Počas letných horúčav viac oddychujeme, dodržiavame pitný režim a zabávame sa v chládku alebo vo vnútri, kde vyrábame rôzne výrobky.

   

Autor: Mgr. Branislav Artim

Začiatok júna v dennom stacionári pre osoby s ŤZP (autizmus)

V dennom stacionári pre osoby s ŤZP (autizmus) pristupujeme ku každému prijímateľovi sociálnej služby individuálnou formou, pričom vždy zohľadňujeme potreby a schopnosti každého prijímateľa sociálnej služby. Takto spoločne vytvárame pestrú paletu činností a aktivít, ktoré v dennom stacionári robíme. Jún sme začínali výnimočným sviatkom – Dňom detí. Pri tejto príležitosti sme v stacionári rozdávali sladkosti, vďaka ktorým sme si osladili a spríjemnili tento sviatočný deň.

Keďže sa nám vonku oteplieva, snažíme sa tráviť čas na terase a v exteriéri stacionára. Prechádzky, hojdanie sa na hojdačke a celkovo pohyb vonku, to všetko niektorí naši prijímatelia sociálnej služby obľubujú. Iných prijímateľov sociálnej služby sme zapojili do praktických činností, ktorých cieľom bolo skrášliť okrasnú záhradku.
Každodenne realizujeme kreatívnu činnosť, ktorej výsledky vždy potešia prijímateľov sociálnej služby a ich rodiny.

Na záver článku Vám chceme ešte pripomenúť, že stále prebieha hlasovanie vo vybraných obchodoch COOP Jednota v Nitre (COOP Jednota, Petzwalova 54 na Klokočine a COOP Tempo v OC Max na Chrenovej). Náš projekt, ktorého cieľom je skrášlenie a zrevitalizovanie areálu denného stacionára má číslo 2 a nesie názov „Komunitná a oddychová záhrada – Klokočina.“ Pomôcť nám môžete jednoducho a to hlasovaním prostredníctvom žetónu, ktorý dostanete za nákup v hodnote aspoň 5,- €.


Ďakujeme za každý hlas.

Autor: Mgr. Branislav Artim, sociálny pracovník

Pomôžte nám skrášliť areál denného stacionára pre ťažko zdravotne postihnutých (autizmus)

Prinášame Vám ďalšiu novinku z diania v našom stacionári. S radosťou Vám oznamujeme, že sme sa zapojili a postúpili do hlasovania v rámci výzvy, ktorú vyhlásila Nadácia COOP Jednota v spolupráci s ďalšími partnermi projektu.
Ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím (autizmus) majú špecifické potreby, ktoré im chceme aj vďaka vašej podpore zabezpečiť. Hoci prijímatelia nami poskytovanej sociálnej služby majú diagnostikovaný autizmus, nechceme, aby boli “out” a chceme im prostredníctvom nášho projektu s názvom “Komunitná a oddychová záhrada” skrášliť okolie denného stacionára, ktorý každodenne navštevujú.
Pomôcť nám môžete jednoducho, a to hlasovaním prostredníctvom žetónov, ktoré dostanete za nákup vo vybraných predajniach COOP Jednota v Nitre. Hlasovať môžete konkrétne v predajni na ul. Petzwalova 661/54 a v supermarkete COOP TEMPO v OC MAX na ul. Chrenovská 30. Hlasovanie bude prebiehať od 15. mája do 15. júna 2021. Každý jeden hlas môže byť rozhodujúci a takto môžeme spoločne prispieť k vytvoreniu krajšieho prostredia pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím (autizmus).