Opäť sme sa prešli

Keďže sa našim seniorom nedávna návšteva parku veľmi páčila, rozhodli sme sa, že zrealizujeme druhé kolo. Nebolo to však iba o prechádzke, ale stihli sme toho tentokrát viac. Počasie bolo veľmi príjemné, a nič nebránilo tomu, aby sme spoločne vyrazili do sveta.

Prvý bod programu bolo vyhliadkové mólo a zvieratá, ktoré naši seniori s veľkou radosťou nakŕmili. Musíme povedať, že nás všetkých potešil pohľad na nové prírastky. Skrátka unesení sme z nich boli všetci. Po tomto milom rozptýlení už však prišiel čas na bod č. 2, a tým bolo občerstvenie. Veď nám predsa všetkým poriadne vysmädlo, takže nikto nepohŕdol pohárom čapovanej kofoly z bufetu a niečím slaným pod zub.

Cestu späť sme zvládli na jednotku a pre naše potešenie, reklamácia zúčastnených nebola žiadna.

Aktivity sa prijímatelia zúčastnili za sprievodu nášho personálu, a to Mgr. Martiny Drzsíkovej, PhD., Petry Brštiakovej, Mgr. Moniky Hečkovej, Kataríny Balázsovej a študenta na praxi v ZSS Zobor Erika Šimáka.

Deň matiek

Vyjadriť lásku blízkej osobe môžeme kedykoľvek. Ale keď má tá osoba svoj špeciálny deň, o to dôležitejšie je, nezabudnúť na ňu. Inak tomu nie je ani druhú májovú nedeľu, kedy slávia svoj sviatok všetky naše mamičky. Mamy, vďaka ktorým môžeme byť aj my súčasťou tohto sveta. Mamy, ktoré nám dali lásky toľko, koľko len mohli. Mamy, ktoré nám venovali všetok svoj čas vždy, keď sme ho potrebovali. A sú to práve mamy, ktoré sa o nás vždy starali tým najláskavejším spôsobom a najnezištnejším úmyslom. Odovzdali nám všetky svoje skúsenosti a pustili do sveta. Chránili nás a ľúbili. Robia a robili to vždy, ako najlepšie vedeli.

Preto patrí úcta a vďaka aj mamám, ktoré sú v našom zariadení. A pri príležitosti tohto krásneho sviatku, im prišiel do Zariadenia sociálnych služieb Zobor zaspievať Spevokol Nádej Cabaj- Čápor. Naši prijímatelia si vystúpenie skutočne užili a spolu so spevokolom si krásne ľudové piesne s chuťou zaspievali.

Zdravé starnutie

Dňa 30.4.2024 sme v Zariadení sociálnych služieb Zobor v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Nitre, pripravili pre našich prijímateľov prednášku s názvom „Zdravé a aktívne starnutie“. Jej cieľom bola podpora kvality života ľudí v priebehu ich starnutia, dôraz na pohybovú aktivitu u seniorov, či duševné a fyzické zdravie.

Pohyb ako taký, je pre človeka nesmierne dôležitý. Rovnako je to aj u ľudí vo vyššom veku a práve z toho dôvodu je dôležité podporovať seniorov v pohybovej aktivite. Či už sa jedná o chôdzu alebo iné pohybové činnosti, ktoré si volia podľa vlastných preferencií, s istotou môžeme iba skonštatovať, že primeraný pohyb určite nikomu neuškodí. Ba čo viac, má pozitívny vplyv na naše zdravie. Inak na tom nie je ani ľudský mozog, ktorý by sme mali tak, ako naše telo, udržiavať v dobrej kondícii. Prispieť k tomu môže aj samotný pohyb na čerstvom vzduchu, vďaka ktorému sa nášmu mozgu dostáva dostatočná zásoba kyslíka. Keďže mozog obsahuje veľké množstvo vody, treba dbať na pitný režim. V opačnom prípade sa nám môže ozvať v podobe starých známych bolestí hlavy. Potraviny cenné pre náš mozog, tipy na zlepšenie jeho fungovania a mnoho iného, boli súčasťou prednášky, bohatej na cenné informácie.

Prezentácia hudobnej tvorby speváka „Dušana Grúňa“

Iba pred niekoľkými dňami Slovensko obletela smutná správa o smrti známeho speváka Dušana Grúňa. Na jeho počesť sme sa spoločne s prijímateľmi sociálnych služieb rozhodli, že si pripomenieme jeho vynikajúcu a krásnu tvorbu.
Prezentácia jeho hudobnej tvorby chytila našich seniorov za srdce. Ako obvykle, obsahovala aj množstvo informácií od jeho narodenia, cez zaujímavosti zo života, ktorý až do smrti zdieľal s manželkou Máriou Grúňovou. Piesne Dušana Grúňa sú skutočne všetkým srdcu blízke. O tom svedčí aj fakt, že ani tento krát v knižnici nezostalo ticho a spoločne sme si ich schuti zaspievali.

Keďže naši prijímatelia poznajú tvorbu a život známych tvárí, ktorým sa na prezentáciách venujeme, je pre nich často príjemným prekvapením, keď sa dozvedia informácie, o ktorých ešte nikdy nepočuli. Počas prezentácie pracujeme prevažne so spomienkami, no vďaka dobe technológií a internetu, im dokážeme priniesť zaujímavosti, ktorými ich vieme nie len prekvapiť, ale aj zaujať, ba niekedy aj ohromiť.
Táto aktivita, ktorú realizuje naša kolegyňa Mgr. Anna Krenická má u prijímateľov skutočne pozitívnu odozvu. Máme nesmiernu radosť, že na záver prezentácie naši prijímatelia sami prichádzajú s množstvom tipov na ďalšie stretnutie.

Motorika

Niekomu to ide ľahšie, niekomu ťažšie. Na mysli máme ovládanie rúk. S pribúdajúcim vekom človek stráca schopnosť ovládať svoje telo, pridružujú sa zdravotné problémy, bolesť a týmto všetkým sa oslabuje zároveň aj jeho motorika. Tentokrát sme sa zamerali na zlepšenie kognitívnych funkcií a predovšetkým spomínanej jemnej motoriky. Pre prijímateľov sme si opäť pripravili úlohy, ktoré sú zábavné, no zároveň zvládnuteľné a neublížia. Ba čo viac, môžu prispieť k zlepšeniu a rozvoju týchto náramne dôležitých funkcií, vďaka ktorým môžu naši seniori žiť plnohodnotný život.

Keďže je každý z našich seniorov jedinečný, náročnosť úloh bola pre každého z nich rozlične zložitá. Pre niekoho bolo výzvou popasovať sa s nožnicami, pre iného vyskladať obrázok. Trénovali sme strihanie, balansovanie, vešanie a skladanie. Rovnako ako ruky, tak aj trpezlivosť dostala zabrať a vďaka aktivitám sme si ju vycibrili na vyššiu úroveň. Dôležité je však spomenúť, že každý zo zúčastnených vytrval a napriek náročnosti svoju bojovú úlohu zvládol na jednotku.

Aktivitu realizovala inštruktorka sociálnej rehabilitácie Katarína Balázsová.

Jar

Príroda sa nám prebúdza k životu a sezóna záhradkárov je v plnom prúde. V záhradách počuť kosačky, stromy sú už prevažne plné listov, no ten najväčší pôžitok majú isto všetci zo zveľaďovania záhradiek, skaliek a kvetináčov pestrými kvetmi.

Keďže je kvet symbolom niečoho krásneho, v tvorivej dielni sme sa rozhodli, že si „vypestujeme“ kvety, ktoré nám ani nezvädnú, ani nezamrznú po celý rok. Spoločne s našimi prijímateľmi sme vytvorili papierové dekorácie, ktorými si môžu zútulniť svoje izby a zároveň môžu vystaviť na obdiv svoju šikovnú prácu. Ako obvykle, tak aj tento krát bolo najväčším benefitom to, že sme vďaka kreatívnej činnosti skvele precvičili všetky kognitívne funkcie a zároveň podporili duševné zdravie našich seniorov. To sa samozrejme odzrkadlilo na výsledkoch práce a predovšetkým na šťastných očiach a širokých úsmevoch.

Aktivitu realizovala Mgr. Ingrid Košíková v spolupráci s Mgr. Andreou Slamkovou.