Ako to bolo kedysi?

Naši prijímatelia sociálnych služieb toho v živote zažili mnoho. Či už životné obdobia, ktorými si prešli, prostredie alebo spôsob akým žili. Jednoducho by o tom mohli rozprávať nekonečné hodiny a zakaždým by sa našiel ďalší živý obraz, ktorý im utkvel v pamäti. Životné príbehy druhých ľudí dokážu byť niekedy skutočne fascinujúce. Každý náš senior vo svojej mysli nesie úžasný životný príbeh, s ktorým sa chce podeliť aj s ostatnými. Vďaka rozhovorom o minulosti si prijímatelia medzi sebou budujú blízkosť, zlepšujú vzťahy a pracujú s emóciami. Zároveň sa podporuje ich socializácia a trénuje pamäť.

V rámci záujmových aktivít a prevencie sme si pre nich preto pripravili aktivitu s prvkami reminiscencie, ktorá prebiehala formou hry „Ako to bolo kedysi?“. Cieľom reminiscencie je, aby sa nám naše spomienky dokázali vynárať aj z tých najhlbších kútov pamäte. Pomocou obrázkových kariet sme tak so spomienkami dokázali pracovať jednoducho no zároveň efektívne.

Atmosféra v tvorivej dielni bola veľmi príjemná a uvoľnená, k čomu prispelo aj chutné občerstvenie vo forme čerešňovej bublaniny, ktoré si pre účastníkov pripravila realizátorka aktivity Mgr. Ingrid Košíková.

Lievance

Kulinárska aktivita je späť. Keďže receptov je na výber nekonečné množstvo a my s našimi prijímateľmi milujeme maškrtenie, nič nám nebránilo v tom, aby sme si spoločne pripravili sladkú dobrotu a osladili si tak zamračený a upršaný deň. S prijímateľmi sociálnych služieb sme si tento krát pripravili vynikajúce nadýchané lievance bez droždia, ktoré sme plnili jahodovým džemom.

Sezóna jahôd síce pomaly končí, no mať v zásobe poctivý jahodový džem, nikdy nie je na škodu. Prijímateľom sociálnych služieb sa lievance skutočne podarili a môžeme tak s hrdosťou skonštatovať, že či už s džemom alebo bez neho, lievance boli skvelým nápadom ako aktivizovať, socializovať a zároveň aj potešiť našich šikovných seniorov.

Aktivitu realizovala kolegyňa Mgr. Karin Hubáčková

Majáles

Tento rok sa Majáles niesol v duchu radosti a nezabudnuteľných spomienok. Ako vždy, otvorenie mala pod svojím vedením naša vážená pani riaditeľka, ktorá svojím prejavom zahájila podujatie a privítala všetkých prítomných.
Ihneď po otváracom príhovore nasledovalo vystúpenie Nitrianskej Heligónky, ktorej piesne nás naladili na zvyšok večera.

Po vystúpení Nitrianskej Heligónky sa hudby ujal DJ Patrik Szabo. Jeho pestrý výber skladieb rozhýbal všetkých prítomných, skvelo kombinoval moderné hity s klasickými skladbami, čím vytvoril nezabudnuteľnú atmosféru, kde si každý našiel niečo podľa svojho gusta.

Zábava pokračovala v priateľskej a veselej atmosfére. Parket bol neustále plný tancujúcich párov, ktorí sa tešili zo spoločných chvíľ.

Majáles 2024 sa ukázal ako úspešné a nezabudnuteľné podujatie. Spoločné chvíle plné hudby, tanca a dobrej nálady posilnili vzťahy medzi nami všetkými. Každý, kto sa zúčastnil, si odniesol krásne spomienky a už teraz sa tešíme na ďalšiu zábavu, ktorá veríme, že bude rovnako úspešná a radostná ako táto.

Bc. Lucia Pavlíková

16. ročník celoslovenskej kampane Týždeň dobrovoľníctva (4. časť)

Čerešničkou na torte sa stal tím dobrovoľníkov z firmy Jaguar Land Rover Nitra, ktorí ako poslední účastníci Týždňa dobrovoľníctva navštívili a pomáhali v Zariadení sociálnych služieb Zobor. Veľkým potešením pre nás bolo, keď svojou dobrovoľníckou činnosťou prišiel naše zariadenie podporiť aj samotný Výkonný riaditeľ JLR Nitra Guillermo Mancholas.

Dobrovoľníkov čakali posledné dolaďovačky a úpravy, ktoré boli naplánované. Vďaka nim sa nám podarilo dotvoriť celkový pozitívny dojem exteriéru zariadenia, či už v časti záhrady alebo pri vstupe. Keďže bolo práce dosť a každá ruka bola dôležitá, do prác sa zapojili aj naši domáci, a to Vedúca hospodárskeho úseku Ing. Eva Seidlová s pánom údržbárom Romanom Mičekom. Každý pracoval pilne a odviedol veľký kus náročnej práce. Tímu JLR sa podarilo vyplieniť kvetinové záhony, ostrihať kríky, pokosiť areál, ktorý následne upratali, pohrabali a pozametali. Pomocou vysokotlakového čističa sa vyčistila dlažba na terase a podarilo sa zrenovovať altánok, ktorý sa obrúsil a natrel ochranným náterom, rovnako ako záhradný nábytok.

Patrí Vám obrovské ďakujeme!

Kreatívny deň v dennom stacionári pre osoby s PAS

Upršaný stred týždňa si prijímatelia sociálnej služby z denného stacionára pre osoby s poruchami autistického spektra rozjasnili zábavným pracovným workshopom. Workshop bol zameraný na výrobu voňavých mydielok, do ktorých poskrývali plastové figúrky. Takto sa z umývania rúk stane zábavná aktivita plná hádaniek, čo sa vnútri vlastne skrýva.

Lektorka Ľudmila Melicherčíková z Mydlárne Ilúzia pomohla našim prijímateľom sociálnej služby získať nové pracovné zručnosti, kreatívne sa rozvíjať a popritom sa zabaviť.

Túto zaujímavú aktivitu si dokonca vyskúšali aj príbuzní našich prijímateľov sociálnej služby, ktorí si domov odniesli pestrofarebné voňavé výrobky.

Horlivo pracovali aj pozvaní hostia – žiaci z elokovanej triedy Špeciálnej školy a klienti s pracovníkmi zo Zariadenia sociálnych služieb Lienka.

Naši priatelia z Lienky predviedli nielen svoje kreatívne zručnosti pri výrobe mydla, ale i šikovnosť v pohostení. Spoločne sme sa tešili z lahodnej kávy z ich inkluzívnej pojazdnej kaviarne „Poďme spolu na kávu“.

Workshop Mydláreň pre nás zrealizovalo občianske združenie Spoločnosť nápomocná autistom – SPONA. Workshop bol prvým kreatívnym dňom, ktorý je súčasťou Projektu Kreatívne dni pre osoby s poruchami autistického spektra, ktorý je „realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja“. Naši prijímatelia sociálnej služby sa môžu v lete tešiť i na ďalšie podobné akcie plné kreativity, zábavy a nových zážitkov.

Vypracovala :  Mgr. Karolina Blašková

Starostliví anjeli

V roku 2024 sa konal v poradí už 7. ročník ocenenia „Starostlivý anjel“ Nitrianskeho samosprávneho kraja. Toto ocenenie poukazuje na zamestnancov, ktorí pracujú v sociálnych službách. Zaslúžia si, aby o nich bolo počuť a aby bola ich náročná práca ocenená. Práca, ktorú denne vykonávajú či už na svojich pracoviskách alebo v teréne. Je to jednoducho práca, ktorú musí človek milovať, ba niekedy sa pre ňu musí narodiť. Dokáže byť niekedy veľmi náročná a vyčerpávajúca, no tí, ktorí v tejto sfére pracujú, vedia, že je to aj o pekných chvíľach. A predovšetkým je to o nich. Je to o vzájomnej dôvere, pomoci a láske, ktoré dokážu zamestnanci v sociálnych službách rozdávať tým, ktorí to skutočne potrebujú. Napokon sa vždy vráti v podobe toho úžasného momentu, keď si človek povie: „Áno, toto je ten dôvod, prečo túto prácu robím a robiť chcem!

Na zozname 109 nominovaných zamestnancov v kategóriách manažment, zdravotno-sociálny úsek, opatrovateľský úsek a ostatní zamestnanci, nechýbali ani tí Naši. Nominovaní boli 3 zamestnanci Správy zariadení sociálnych služieb, a to:

  • V kategórii „MANAŽMENT“: Bc. Iveta Vörösová
  • V kategórii „OPATROVATEĽSKÝ ÚSEK“: Alena Tesárková a Eva Laurová

S hrdosťou Vám môžeme oznámiť, že spomedzi 12 ocenených zamestnancov sociálnych služieb, získala ocenenie Starostlivý anjel 2023 naša kolegyňa Alena Tesárková.

Sme na Vás všetky 3 nesmierne hrdí!

Zároveň chceme poďakovať všetkým zamestnancom Správy zariadení sociálnych služieb, že každý deň vstávajú do nového dňa s tým krásnym poslaním, ktoré so sebou práca v sociálnych službách nesie, a ktorá je nesmierne náročná ako psychicky, tak aj fyzicky.

16. ročník celoslovenskej kampane Týždeň dobrovoľníctva (3.časť)

Náš drahý LIQUIBOX. Odviedli ste úžasnú prácu. Ocenenie Srdce na dlani 2023, v kategórii podpora dobrovoľníctva, ste nezískali len tak pre nič za nič. Skutočne si ho zaslúžite za vašu pracovitosť, húževnatosť, šikovnosť a predovšetkým dobrosrdečnosť. Máme tú česť stretávať sa s vami už druhý rok v rámci vašej dobrovoľníckej činnosti, a o to viac nás teší, že medzi nami počas tejto doby vznikli dobré priateľské vzťahy.

V rámci Týždňa dobrovoľníctva ste priložili ruku k dielu a pomohli ste nášmu zariadeniu, stať sa opäť o niečo krajším a príjemnejším miestom. Keď človek sledoval vašu prácu, v hlave mu bežala otázka: „Odkiaľ ešte berú tú energiu?“ Bolo skutočne teplo, no vy ste nestrácali na tempe a vďaka Vám sa podarilo zveľadiť balkóny na celom Modrom oddelení. Vykonali ste všetko od zabezpečenia a financovania náterov, cez brúsenie zábradlí a výplní, až po maľovanie a montáž. V záhrade sa vykonala predpríprava na kvetinové záhony, ktoré sa poriadne prekopali, vyčistili a následne sa vysadili rastlinky. Zároveň tím dobrovoľníkov, ktorý pracoval v záhrade, vytrhal burinu a prečistil aj staršie záhony našich seniorov, ktoré sa nachádzajú pri terase.

Čo viac dodať? Ostáva nám už iba veľké ĎAKUJEME!