Canisterapia v dennom stacionári

V dennom stacionári pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa často rozprávame o zvieratách. Je to obľúbená téma, ku ktorej sa prijímatelia sociálnej služby často vyjadrujú v takom duchu, že majú radi hlavne domáce zvieratká – či už psa alebo mačku. Často rozprávajú historky o svojich domácich miláčikoch. Keď nás prvýkrát navštívila canisterapeutka so svojím psíkom, hneď sme vedeli, že táto forma terapie bude mať v našom stacionári obrovský úspech.

Canisterapia je podporná forma terapie, ktorá využíva pozitívne pôsobenie zvieraťa – psa – na človeka. Dokáže pôsobiť na rôzne oblasti – či už z fyzického, psychického alebo sociálneho hľadiska. Psík, s ktorým prebieha interakcia, je vycvičený a trpezlivý.

Canisterapuetka, ktorá pravidelne navštevovala náš denný stacionár, predstavila našim prijímateľom sociálnej služby hneď niekoľkých psíkov. Každý bol niečím iný, každý bol niečím špeciálny. Canisterapia prebiehala v spoločenskej miestnosti a vždy sa niesla v inom, avšak veľmi príjemnom duchu. O tom, že išlo o naozaj obľúbenú činnosť, svedčí aj fakt, že canisterapie sa zúčastnili aj takí prijímatelia sociálnej služby, ktorí sa zväčša skupinovým aktivitám vyhýbajú. Práca so psíkom a jeho pozitívne pôsobenie však zaujalo aj takýchto prijímateľov sociálnej služby. Prijímatelia sociálnej služby boli v interakcií so psíkmi taktiež veľmi kontaktní – psíkov hladkali, vyhľadávali ich prítomnosť, nechali si oblízať ruku a pod. Canisterapeutka prijímateľom sociálnej služby často porozprávala rôzne zaujímavosti z výcvikov a taktiež vždy predviedla nejaké špeciálne kúsky, ktoré sa konkrétny psík naučil. Zaujímavé bolo sledovať aj to, aký výrazný progres sme u niektorých prijímateľov sociálnej služby zaznamenali – niektorí (aj keď v malom počte, ale predsa) sa psíkov spočiatku trošku báli a mali pred nimi rešpekt – nevedeli sa k psíkom priblížiť. Canisterapeutka spolu so psíkmi však svojim trpezlivým prístupom dosiahla to, že postupne sa všetci prijímatelia sociálnej služby prestali báť a dokonca ich spoločnosť začali vyhľadávať. Prijímatelia sociálnej služby sa vždy veľmi tešili, keď sa canisterapie mohli zúčastniť a podľa ich slov cítili, ako im je blízkosť zvieraťa príjemná.

„Realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja“.

Mgr. Zuzana Tóthová, sociálna pracovníčka