Zábavou k športu

Dňa 18.5.2023 sa v Zariadení sociálnych služieb Zobor uskutočnila športovo-zábavná aktivita, ktorú viedla inštruktorka sociálnej rehabilitácie Katarína Balázsová, v spolupráci s Mgr. Andreou Slamkovou. Naša činnosť bola zameraná predovšetkým na rozvoj jemnej a hrubej motoriky, zlepšenie reflexov a kognitívnych funkcií, socializáciu prijímateľov sociálnych služieb a ich vzájomnú spoluprácu.

Aktivita sa skladala z dvoch častí. V prvej sme sa sústredili na vyššie spomínanú motoriku a zlepšenie kognitívnych funkcií. Prijímatelia sociálnych služieb si vyskúšali, či už samostatne, alebo vo dvojiciach, rôzne úlohy ako stavanie pyramídy, hod loptou do cieľa, prekladanie predmetov, stolný hokej alebo súťaž v navíjaní predmetu na špagáte.

Druhá časť aktivity bola skupinová disciplína, ktorej činnosť bola vhodná ako pre mobilných, tak aj imobilných prijímateľov sociálnych služieb. Spočívala v tom, že sme vytvorili veľký spoločný kruh, v ktorom sme si navzájom prehadzovali balón. „V jednoduchosti je krása“ a práve vďaka tejto ľahkej aktivite sa každý z nás vynikajúco zabavil a zašportoval si. Prijímatelia sociálnych služieb sa pri tejto disciplíne skutočne uvoľnili, podporovali sa medzi sebou a to najdôležitejšie, všetci mali na tvárach úsmev, na ktorý niekedy všetci zabúdame.

 

Aktivita mala u prijímateľov sociálnych služieb veľký úspech a preto pevne veríme, že sa v čo najbližšej dobe spoločne zídeme pri tejto príjemnej a veselej činnosti, no tento krát už za priaznivého počasia v prostredí záhrady zariadenia.

Aktivita – Pečenie slaného pečiva

Pod vedením Mgr. Karin Hubáčkovej sa dňa 10.5.2023 uskutočnilo v Zariadení sociálnych služieb Zobor s prijímateľmi sociálnej služby pečenie slaného pečiva. O aktivitu bol opäť veľký záujem a aj vôňa pečiva prilákala ďalších prijímateľov sociálnej služby.

 

Nakoľko sa cez obrazovky nedá uskutočniť ochutnávka, tejto slanej pochúťky prikladáme Vám recept, k príprave.

Na Krehké slané pečivo budete potrebovať:
500g. hladká múka
125g. roztopené maslo
1dcl. olej
1ks vajce
1ks bielok
1ks biely jogurt
1bal. prášok do pečiva
2 KL. soľ
1 PL. kryštálový cukor
4 PL. citrónová šťava
Na potretie: 1 ks žĺtok
Na posypanie: sezam, ľan, slnečnica

Postup: Všetky suroviny zmiešame dokopy, vypracujeme si jemné cesto, ktoré vyformujeme do bochníčka. Následne si formujeme tvar podľa vlastnej fantázie.

Prajeme Vám DOBRÚ CHUŤ.

Prechádzka pri rieku

Dňa 4.5.2023 sa konala aktivita s názvom ,,Promenada “, ktorú mala v réžii Mgr. Ingrid Košíková za spoluúčasti Kataríny Balázsovej. Cieľom bolo prejsť sa od nášho zariadenia po OC Promenada, kde si prijímatelia sociálnych služieb mohli vychutnať krásny výhľad na Nitriansky hrad, vidieť životný štýl a architektúru modernej doby. Ako odmenu sme si užili posedenie na letnej terase, kde sme si v príjemnom prostredí a za ideálneho počasia vychutnali skvelú kávu a koláčik.

Podstatou tejto aktivity bola integrácia klientov do modernej spoločnosti , spojená s príjemným zážitkom a pobytom na čerstvom vzduchu. Pocit a uvedomenie si, že sú stále našou dôležitou súčasťou, v nich vyvoláva pozitívne emócie, vďaka ktorým sa cítili plnohodnotne a uvoľnene. Táto skúsenosť im pomohla otvorene diskutovať, prehĺbiť vzájomné vzťahy, pomáhať si a podporovať sa. Je dôležité spomenúť, že resocializácia prijímateľov sociálnych služieb má významný vplyv na ich psychické zdravie a vnímanie seba samého, ako podstatnú súčasť našej spoločnosti.

Cieľom tohto spoločne stráveného času, bola teda nie len fyzická aktivita, spojená s odhodlaním, sebazaprením a prekonaním sa, ale rovnako aj sociálna rehabilitácia, ktorá hrá veľkú rolu v udržaní kvality života prijímateľov sociálnej služby.

Prednáška zdravý životný štýl a prevencia proti horúčavám

Zariadenie sociálnych služieb Zobor dňa 26.4.2023 navštívili pracovníčky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre a to pani Mgr. Báreková a pani Drozdová. Pripravili si pre prijímateľov sociálnej služby zaujímavú prednášku na tému zdravý životný štýl a prevencia proti horúčavám. Poskytli im dôležité odporúčania a praktické rady v oblasti bývania, stravovania a voľného času.

Okrem toho boli prijímateľom sociálnej služby predvedené názorné ukážky na rôzne jednoduché cviky, ktoré zlepšujú zdravotný stav a kondíciu seniorov. Tieto odporúčania napomáhajú zlepšiť celkovú kvalitu života seniorov. Prijímateľov sociálnej služby prednáška obohatila o cenné rady, ktoré môžu prakticky využiť pri každodenných aktivitách.

Dobrovoľnícke práce v Zariadení sociálnych služieb Zobor

Nitrianske centrum dobrovoľníctva je nezisková organizácia, ktorá funguje od roku 2011, hlavnou myšlienkou je šíriť povedomie o dobrovoľníctve. Venujú sa náboru dobrovoľníkov, ktorých informujú o možnostiach a benefitoch dobrovoľníckej činnosti. Ponúkajú školenia, konzultácie a pomoc pri výbere tej správnej formy dobrovoľníctva pre každého jednotlivca. Vytvárajú nové projekty a súťaže v snahe priniesť niečo nové.

Cez Nitrianske centrum dobrovoľníctva sa prihlásila aj Firma Jaguar Land Rover Nitra, ktorá dňa 19.04.2023 vykonala v Zariadení sociálnych služieb Zobor dobrovoľnícke práce, ktoré sa týkali pomocných prác v starostlivosti o zeleň v našom areáli. Nápomocní boli pri hrabaní starého lístia, zametania chodníkov, upravovania záhonov okolo altánku. Upratali garáž, telocvičňu, umyli okná a elektrické posuvné dvere.

Za tieto pomocné práce Vám v mene zamestnancov a prijímateľov sociálnej služby ĎAKUJEME.

Veľkonočná tvorivá dielňa

S prichádzajúcou Veľkou nocou sa v našom zariadení každoročne uskutočňuje veľkonočná tvorivá dielňa, ktorá sa organizuje v spoločenských priestoroch zariadenia. Prijímatelia sociálnej služby tak majú možnosť vyrobiť si dekoráciu do svojich izieb, ktorá ich poteší a zároveň skrášli ich prostredie.

Tohtoročná veľkonočná tvorivá dielňa sa uskutočnila 5.4.2023 a témou bola výroba okrasných vázičiek servítkovou technikou. Postup bol veľmi jednoduchý. Zaváraninové poháre sme očistili, natreli sme ich bielou farbou. Zdobili sme ich rôznymi čipkami, špagátom a okrasnými farebnými jutovými stuhami. Poháre boli ďalej ponatierané tekutým lepidlom, na ktoré sa nalepila vrchná vrstva farebnej servítky. Na zafixovanie servítky sa opäť použilo lepidlo. Po zaschnutí lepidla boli vázičky pripravené na použitie. Prijímatelia sociálnej služby ešte do váz naaranžovali zlatý dážď a Veľká noc sa mohla začať.

Prezentácia hudobnej tvorby speváka „Waldemara Matušku“

Pre prijímateľov sociálnej služby si pripravila dňa 23.03.2023 Mgr. Anna Krenická prezentáciu hudobnej tvorby speváka „Waldemara Matušku“.
Waldemar Matuška bol česko-slovenský spevák, herec a hudobník.
Narodil sa 2. júla 1932 v Košiciach ako Vladislav Matuška a svoje detstvo prežil v Prahe. Vyučil sa za sklára. Vystupoval s rôznymi kapelami. Spieval a hral na rôzne hudobné nástroje (napr. na kontrabas, banjo, gitaru). Po vojenskej službe začal pracovať ako tajomník pre vzdelávanie v Chebe. V roku 1975 si oficiálne zmenil meno na Waldemar.
Svoju umeleckú kariéru začal v roku 1957 v pražskom hudobnom klube Reduta, a hral so skupinou Mambo quinteto. V roku 1960 nahral svoju prvú pieseň Souvenir a potom sa stal spevákom a hercom divadla Semafor. Na javisku spieval sólo aj duet s Karlom Štědrým, Jiřím Suchým a od roku 1961 s Evou Pilarovou, s ktorou zožal najväčší úspech. V roku 1962 sa rozhodol odísť aj s kolegami do divadla Rokoko. Matuška spieval duetá aj s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Jitkou Zelenkovou a ďalšími. Okrem toho sa podieľal na ďalších projektoch, spieval duetá s Hanou Hegerovou a Karlom Gottom. Objavil sa aj vo filmoch ako herec. Matuškova popularita rástla v 60. rokoch. Dvakrát vyhral anketu Zlatý slávik. V 70. rokoch bol stálicou československého hudobného priemyslu. V roku 1972 začal spolupracovať so skupinou Kamarádi campfireu.

Úrady Československa považovali Matušku za jednu z ikon normalizačnej kultúry.
Na dovolenke v USA Matuškovci požiadali o politický azyl. Komunistické vedenie Československa Matuškovu žiadosť o azyl odsúdilo, Československý rozhlas v ten istý deň zrušil vysielanie relácie Pesničky a šansóny s Matuškovými piesňami. Emigrácia zaskočila komunistické orgány. V nasledujúcich dňoch bol Matuška zbavený titulu zaslúžilého umelca a prakticky všetky piesne, filmy a programy, v ktorých účinkoval, boli stiahnuté z rozhlasového a televízneho vysielania a verejnej distribúcie. V USA Matuška organizoval komorné koncerty pre krajanov a vydával ďalšie nahrávky. Matuškovci oficiálne zostali na Floride.
Jeho slávne hity boli napr. Ó, láska neba, Do veží, Eldorado, Ach čerešne dozreli , Mám malý stan, Pieseň pre Zuzanu, Poď so mnou, láska moja….
V jeho partnerskom živote bolo niekoľko žien. Waldemar Matuška zomrel 30. mája 2009 na Floride. Na pohrebe sa zúčastnilo asi dvanásť tisíc ľudí.