Motorika

Niekomu to ide ľahšie, niekomu ťažšie. Na mysli máme ovládanie rúk. S pribúdajúcim vekom človek stráca schopnosť ovládať svoje telo, pridružujú sa zdravotné problémy, bolesť a týmto všetkým sa oslabuje zároveň aj jeho motorika. Tentokrát sme sa zamerali na zlepšenie kognitívnych funkcií a predovšetkým spomínanej jemnej motoriky. Pre prijímateľov sme si opäť pripravili úlohy, ktoré sú zábavné, no zároveň zvládnuteľné a neublížia. Ba čo viac, môžu prispieť k zlepšeniu a rozvoju týchto náramne dôležitých funkcií, vďaka ktorým môžu naši seniori žiť plnohodnotný život.

Keďže je každý z našich seniorov jedinečný, náročnosť úloh bola pre každého z nich rozlične zložitá. Pre niekoho bolo výzvou popasovať sa s nožnicami, pre iného vyskladať obrázok. Trénovali sme strihanie, balansovanie, vešanie a skladanie. Rovnako ako ruky, tak aj trpezlivosť dostala zabrať a vďaka aktivitám sme si ju vycibrili na vyššiu úroveň. Dôležité je však spomenúť, že každý zo zúčastnených vytrval a napriek náročnosti svoju bojovú úlohu zvládol na jednotku.

Aktivitu realizovala inštruktorka sociálnej rehabilitácie Katarína Balázsová.

Jar

Príroda sa nám prebúdza k životu a sezóna záhradkárov je v plnom prúde. V záhradách počuť kosačky, stromy sú už prevažne plné listov, no ten najväčší pôžitok majú isto všetci zo zveľaďovania záhradiek, skaliek a kvetináčov pestrými kvetmi.

Keďže je kvet symbolom niečoho krásneho, v tvorivej dielni sme sa rozhodli, že si „vypestujeme“ kvety, ktoré nám ani nezvädnú, ani nezamrznú po celý rok. Spoločne s našimi prijímateľmi sme vytvorili papierové dekorácie, ktorými si môžu zútulniť svoje izby a zároveň môžu vystaviť na obdiv svoju šikovnú prácu. Ako obvykle, tak aj tento krát bolo najväčším benefitom to, že sme vďaka kreatívnej činnosti skvele precvičili všetky kognitívne funkcie a zároveň podporili duševné zdravie našich seniorov. To sa samozrejme odzrkadlilo na výsledkoch práce a predovšetkým na šťastných očiach a širokých úsmevoch.

Aktivitu realizovala Mgr. Ingrid Košíková v spolupráci s Mgr. Andreou Slamkovou.

Návšteva interaktívnej výstavy

Zvieratá a príroda – dve z najobľúbenejších tém, ktorým sa v dennom stacionári pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím často venujeme. Nielen naša vzájomná prepojenosť, ale taktiež dôležitosť dopadu našich rozhodnutí na svet okolo nás. S prírodou sa snažíme žiť v harmónií a neničiť ju. Podobne to cítime aj pri zvieratách – väčšina z nášho kolektívu patrí k milovníkom zvierat. V rámci rôznych diskusií často hovoríme o vlastných zážitkoch s našimi (štvornohými) priateľmi, ale zvieratá často nájdeme aj v rôznych bájach a povestiach, ktoré si z času na čas čítame. Keď sme sa dozvedeli o výstave s názvom „Medzi nami zvieratami“, hneď sme vedeli, že toto bude pre nás to pravé orechové 🙂

Výstava pozostávala zo štrnástich interaktívnych exponátov, ktoré mali za úlohu nás pobaviť, vzdelať, ale i pomôcť rozvíjať naše osobné zručnosti. A teda splnili to do bodky! Hlavnou myšlienkou bolo porovnanie rôznych parametrov medzi ľuďmi a zvieratami, ako napríklad váha, dĺžka skoku, zorný uhol, rýchlosť behu, srdcový rytmus a podobne. Našich prijímateľov sociálnej služby zaujali aj aktivity týkajúce sa zmyslov, nakoľko aktivity takéhoto druhu už poznajú z našich bežných dní – napr. podľa čuchu zistiť, o akú vec ide a ktoré pachy sú pre zvieratá odpudzujúce a ktoré ich naopak prilákajú, alebo na základe hmatu zistiť, o aké zviera sa jedná. V prípade zraku sme si mohli vyskúšať, ako vidia rôzne živočíchy a pri exponáte zameranom na sluch sme si zas mohli overiť, do akej frekvencie počujú naše uši a prípadne si porovnať výsledky so zvieratami.

Zaujímavosťou bola aj slepá mapa týkajúca sa zemepisného výskytu zvierat, či panely s obrysmi zvierat, pri ktorých sme si mohli názorne porovnať, akí veľkí alebo malí oproti danému zvieraťu sme. Exponát, ktorý vzbudil najviac pozornosti, bol odtlačok tela, kde si prijímatelia sociálnej služby mohli odtlačiť svoje telo, resp. jeho časť do matice bodov na posuvných tyčkách a vytvoriť tak 3D kópiu svojho reliéfu – podobne, ako keď zanechávajú stopy zvieratá. Rýchlosť behu si prijímatelia sociálnej služby vyskúšali na bežiacom páse a pri dĺžke skoku bolo cítiť aj zdravú súťaživosť – každý sa snažil doskočiť čo najďalej. Výstava mala úspech a ešte dlho po jej skončení sme spoločne diskutovali na uvedené témy.

Mgr. Zuzana Tóthová, sociálna pracovníčka

Jarné dobrodružstvá prijímateľov sociálnej služby z denného stacionára pre osoby s poruchami autistického spektra

S príchodom jari sme sa s našimi prijímateľmi sociálnej služby z denného stacionára pre osoby s PAS vybrali na nákup jarných kvetov a jarnej výzdoby. Spoločnosť nám robila aj pani Ing. Marcela Čemanová. Prijímateľky sociálnej služby mali v supermarkete možnosť osvojiť si sociálne zručnosti a komunikačné schopnosti pri platbe, výbere kvetov a jarnej výzdoby. Okrem toho dali zabrať aj svojim zmyslom, keďže na nich striehlo veľmi veľa podnetov. Kvetinky ovoniavali, ohmatávali a popritom počúvali veselú hudbu z rádia, ktorá im zmierňovala ruch v supermarkete. Aj keď je pre nás táto činnosť bežná, pre našich prijímateľov sociálnej služby sú to dobrodružné chvíle plné neznámych stimulov – vôní, zvukov, tvárí, ktoré radi spoznávajú a objavujú. Šikovné prijímateľky sociálnej služby to veľmi dobre zvládli a nakoniec neodchádzali len s krásnymi novými kvetmi, ale i s novými zážitkami z prirodzeného sveta nákupu. Kvetiny potom za pomoci Ing. Marcelky Čemanovej zasadili do záhradky pri stacionári, čím pracovali na svojich pracovných zručnostiach.

Prvé slnečné lúče si prijímatelia sociálnej služby užívali i naďalej, a to kŕmením vtáčikov a prechádzkou okolo stacionára, pri ktorej  hľadali ďalšie inšpirácie na kvetinovú výzdobu.

Na záver mesiaca sme si vyupratovali a vyzdobili  aj interiér stacionára, tak ako sa pred Veľkou nocou každoročne patrí. I tu sa prijímatelia sociálnej služby  s radosťou zapojili do práce. Podieľali sa na tvorbe veľkonočnej výzdoby, na čistení  suchého loptičkového bazéna a dokonca i umývaní okien.

V dennom stacionári pre osoby s PAS sme teda mohli zahájiť jarné a veľkonočné obdobie v dobrej nálade, s novými zážitkami, skúsenosťami a ocenením vlastných pracovných zručností a sociálnych schopností.

Mgr. Karolina Blašková, sociálna pracovníčka

Príprava veľkonočnej plnky

Pečenie a varenie v ZSS Zobor nie je len skvelou rehabilitáciou a reminiscenciou pre našich prijímateľov, ale zároveň je inšpiráciou pre samotných zamestnancov. Rokmi overené tradičné recepty sú v dobe modernej gastronómie vždy tou istotou, ktorá nikdy nesklame. Sú naše a sú vytvorené zo surovín, ktoré sú nám prirodzené a ľudia ich v minulosti mali bežne dostupné vo svojich domovoch a záhradách.

Recepty sú vďaka múdrosti našich predkov a ich poznaniu prírody prispôsobené prebiehajúcej sezóne rastu plodín, bylín a zároveň využívajú aj živočíšne produkty. Vďaka ohľadu na všetky tieto znalosti tak vznikli spracovaním surovín tie najlepšie recepty, ktoré poznáme všetci už od útleho detstva.
V našom zariadení sa opäť pieklo.

Aj keď v originálnom recepte figurovala ako hlavná ingrediencia žihľava, my sme si to vyšperkovali po svojom a použili sme voňavé ingrediencie z domácich záhradiek. Petržlenová vňaťka, medvedí cesnak a chutná pažítka dochutili naše jedlo snáď ešte lepšie, ako sme predpokladali. Recept sme dostali od našej prijímateľky, ktorá túto vynikajúcu plnku v minulosti pripravovala doma počas obdobia Veľkej noci. A skutočne mala pravdu. Šunkovo- vajíčková plnka s bylinkami bola výborná, či už po estetickej alebo chuťovej stránke. Príprava tohto chutného jedla šla skutočne od ruky a zasýtilo sa nejedno hladné brucho. Koniec koncov, kto by už len odolal takej voňavej slanej dobrote?

Aktivitu realizovala kolegyňa Mgr. Karin Hubáčková za asistencie dobrovoľníčky Marcely Čmehýlovej.

Veľkonočná dielňa

Veľkonočné tvorivé dielne patria medzi aktivity a udalosti, ktoré bezpodmienečne v našom zariadení realizujeme každý rok, bez ohľadu na okolnosti. Napriek rekonštrukciám, ktoré v zariadení prebiehajú, sme sa nenechali odradiť a pripravili sme sa na Veľkú noc tak, ako sa patrí.

Naši seniori si mohli v tvorivej dielni vyrobiť papierové dekorácie s veľkonočnou tematikou. Na výrobu sme využili typické symboly Veľkej noci ako sú kuriatko, zajac a vajíčka. Ako by to ale bolo, keby si naši prijímatelia nepripravili niečo aj pre polievačov a šibačov? Keďže sa nám podarilo zísť, ako vždy, v šikovnej zostave, dekorácie sa vyrábali jedna radosť. A tak, si na záver každý zo zúčastnených prijímateľov odniesol niekoľko kúskov navyše, ktorými môžu potešiť svojich blízkych.

Aktivitu realizovala 27.3.2024 sociálna pracovníčka Mgr. Andrea Slamková v spolupráci s inštruktorkou sociálnej rehabilitácie Katarínou Balázsovou.