Kreatívny deň v dennom stacionári pre osoby s PAS

Upršaný stred týždňa si prijímatelia sociálnej služby z denného stacionára pre osoby s poruchami autistického spektra rozjasnili zábavným pracovným workshopom. Workshop bol zameraný na výrobu voňavých mydielok, do ktorých poskrývali plastové figúrky. Takto sa z umývania rúk stane zábavná aktivita plná hádaniek, čo sa vnútri vlastne skrýva.

Lektorka Ľudmila Melicherčíková z Mydlárne Ilúzia pomohla našim prijímateľom sociálnej služby získať nové pracovné zručnosti, kreatívne sa rozvíjať a popritom sa zabaviť.

Túto zaujímavú aktivitu si dokonca vyskúšali aj príbuzní našich prijímateľov sociálnej služby, ktorí si domov odniesli pestrofarebné voňavé výrobky.

Horlivo pracovali aj pozvaní hostia – žiaci z elokovanej triedy Špeciálnej školy a klienti s pracovníkmi zo Zariadenia sociálnych služieb Lienka.

Naši priatelia z Lienky predviedli nielen svoje kreatívne zručnosti pri výrobe mydla, ale i šikovnosť v pohostení. Spoločne sme sa tešili z lahodnej kávy z ich inkluzívnej pojazdnej kaviarne „Poďme spolu na kávu“.

Workshop Mydláreň pre nás zrealizovalo občianske združenie Spoločnosť nápomocná autistom – SPONA. Workshop bol prvým kreatívnym dňom, ktorý je súčasťou Projektu Kreatívne dni pre osoby s poruchami autistického spektra, ktorý je „realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja“. Naši prijímatelia sociálnej služby sa môžu v lete tešiť i na ďalšie podobné akcie plné kreativity, zábavy a nových zážitkov.

Vypracovala :  Mgr. Karolina Blašková

Jarné dobrodružstvá prijímateľov sociálnej služby z denného stacionára pre osoby s poruchami autistického spektra

S príchodom jari sme sa s našimi prijímateľmi sociálnej služby z denného stacionára pre osoby s PAS vybrali na nákup jarných kvetov a jarnej výzdoby. Spoločnosť nám robila aj pani Ing. Marcela Čemanová. Prijímateľky sociálnej služby mali v supermarkete možnosť osvojiť si sociálne zručnosti a komunikačné schopnosti pri platbe, výbere kvetov a jarnej výzdoby. Okrem toho dali zabrať aj svojim zmyslom, keďže na nich striehlo veľmi veľa podnetov. Kvetinky ovoniavali, ohmatávali a popritom počúvali veselú hudbu z rádia, ktorá im zmierňovala ruch v supermarkete. Aj keď je pre nás táto činnosť bežná, pre našich prijímateľov sociálnej služby sú to dobrodružné chvíle plné neznámych stimulov – vôní, zvukov, tvárí, ktoré radi spoznávajú a objavujú. Šikovné prijímateľky sociálnej služby to veľmi dobre zvládli a nakoniec neodchádzali len s krásnymi novými kvetmi, ale i s novými zážitkami z prirodzeného sveta nákupu. Kvetiny potom za pomoci Ing. Marcelky Čemanovej zasadili do záhradky pri stacionári, čím pracovali na svojich pracovných zručnostiach.

Prvé slnečné lúče si prijímatelia sociálnej služby užívali i naďalej, a to kŕmením vtáčikov a prechádzkou okolo stacionára, pri ktorej  hľadali ďalšie inšpirácie na kvetinovú výzdobu.

Na záver mesiaca sme si vyupratovali a vyzdobili  aj interiér stacionára, tak ako sa pred Veľkou nocou každoročne patrí. I tu sa prijímatelia sociálnej služby  s radosťou zapojili do práce. Podieľali sa na tvorbe veľkonočnej výzdoby, na čistení  suchého loptičkového bazéna a dokonca i umývaní okien.

V dennom stacionári pre osoby s PAS sme teda mohli zahájiť jarné a veľkonočné obdobie v dobrej nálade, s novými zážitkami, skúsenosťami a ocenením vlastných pracovných zručností a sociálnych schopností.

Mgr. Karolina Blašková, sociálna pracovníčka

Správa o činnosti – denný stacionár pre osoby s poruchami autistického spektra

V druhom polroku sme kontinuálne pokračovali v predchádzajúcich aktivitách a činnostiach ako napr. canisterapia, mentálna aritmetika, muzikoterapia v krajskej knižnici, aktivity s prvkami biblioterapie, arteterapie, zlepšovanie grafomotoriky, pohybové aktivity a pod. Pridali sme i niektoré nové aktivity a udalosti, ktoré spestrili našim prijímateľom sociálnej služby každodenný režim v dennom stacionári.

Počas druhého polroku nás naďalej navštevovala canisterapeutka aj so svojimi zvieracími kamarátmi. Ku psíkom čoraz častejšie pridávala korytnačku Bibi a slimákov afrických. Začala našich prijímateľov učiť ako sa o týchto mäkkýšov starať v ich teráriu, ako ich kŕmiť a udržiavať ich domov pravidelné čistý. Starostlivosť o tieto zvieratká natoľko nadchla našich prijímateľov sociálnej služby, že sme si zaobstarali takého slimáka aj v našom stacionári.

V letných mesiacoch chodievali prijímatelia sociálnej služby s našim dozorom na prechádzky do mesta, na zmrzlinu i na nákup do obchodu, kde si prakticky vyskúšali triediť odpad a zálohovať PET fľaše z nápojov, prostredníctvom čoho získavali vedomosti o potrebe ochrany životného prostredia, správnej separácii odpadu a takisto o finančnej gramotnosti či celkového zlepšenia orientácie v spoločenskom prostredí. Pomáhali nám aj vyberať nábytok, či pomôcky do plánovanej senzorickej miestnosti.

V septembri sme zorganizovali oslavu 13. výročia denného stacionára pre osoby s poruchami autistického spektra, kde dvaja prijímatelia sociálnej služby prezentovali svoj hudobný a výtvarný talent. Rovnako sa tu mali možnosť stretnúť všetci rodičia a rodinní príbuzní pri malom občerstvení, vymeniť si cenné skúsenosti, rady a pozdraviť sa i s našim odborným personálom, canisterapeutkou, pani riaditeľkou a vedúcou sociálnej služby. Túto krásnu udalosť sme spečatili otvorením novej relaxačnej miestnosti, ktorá slúži na oddych, spontánne objavovanie, získavanie nových skúseností pomocou rôznych relaxačných pomôcok a senzorických predmetov financovaných Občianskym združením KRAD.

Na konci septembra sme sa lúčili s kolegyňou, ktorá stála za Národným projektom Podpory sociálneho začleňovania pre vybrané skupiny osôb so zdravotným postihnutím. Naučila nás veľa nových odborných metód, ktoré môžeme používať pri práci s prijímateľmi sociálnej služby. Pomohla nám osvojiť si prvky Rogersovej terapie, pri ktorej sa snažíme poskytovať prijímateľom sociálnej služby empatický prístup, bezpodmienečné prijatie a dôveru. Takisto nás naviedla k efektívnejším technikám ako zvládať negatívne správanie prijímateľov sociálnej služby, využívania protokolu funkčnej analýzy správania, analýzy príležitostí na rozvoj a silné stránky prijímateľov sociálnej služby. Prijímatelia sociálnej služby sa vďaka jej metódam a prínosným technikám naučili lepšie komunikovať, spestrili svoje aktivity, boli otvorenejší, spokojnejší.

V októbri sme mohli pozitívne vyhodnotiť ďalší projekt, Projekt z nadácie SPP, vďaka ktorému sme mohli nakúpiť Smart televízor, DVD prehrávač a DVD nosiče. Ukázalo sa, že tento projekt nebol prospešný len pre jedného prijímateľa sociálnej služby, ktorému boli nakúpené veci primárne určené, ale dokázal zlepšiť a upevniť vzťahy všetkých prijímateľov sociálnej služby, korí na novom televízore pozerali filmy, videá, počúvali piesne a komunikovali medzi sebou.

V novembri začali prijímatelia sociálnej služby pripravovať výrobky, ktoré sa mali prezentovať na vianočných trhoch. Zapojili sa aj do sušenia ovocia, pečenia a ozdobovania medovníkov, prípravy vianočných pohľadníc. 16. novembra mali naši prijímatelia sociálnej služby tú česť zúčastniť sa slávnostného otvorenia novej senzorickej miestnosti v Divadle Karola Spišáka v Nitre. V rámci tohto otvorenia si mali možnosť pozrieť si aj zábavno-náučnú divadelnú inscenáciu Hlava v hlave. Okrem aktivít s prvkami Snoezelen, ktoré už poznali zo stacionára, tak mali možnosť zažiť i určitú formu dramatoterapie a rozvíjať svoje sociálne, komunikačné schopnosti, orientáciu v meste a spoznávať svet kultúry.

V decembri sa prijímatelia sociálnej služby aktívne zapájali do výroby vianočnej výzdoby, tvorby výrobkov, pečenia medovníkov, prípravy vianočného punču, lepenia štítkov a menoviek na výrobky, ktoré ponúkali vo vianočnom mestečku na Svätoplukovom námestí. Táto aktivita mala veľký úspech, preto sme umožnili, aby sa aj ďalší prijímatelia sociálnej služby zapojili do pomoci rodičom, ktorí prezentovali vo vianočnom mestečku svoje občianske združenie SPONA.

V tomto mesiaci sme ukončili projekt canisterapie, ktorý nám dlhé obdobie spríjemňoval a rozjasňoval čas v stacionári. Na poslednom stretnutí sme identifikovali určitý záujem aj od prijímateľa sociálnej služby, ktorý dovtedy nejavil žiadny záujem.

Nadácia SPP projekt OPORA 2023

Každý z nás má svoj obľúbený film, herca, či vybratú filmovú repliku, nad ktorou sa vždy schuti zasmeje. A naši prijímatelia nie sú iní. Mário P. z denného stacionára pre osoby s poruchou autistického spektra priam zbožňuje česko-slovenské filmy, pozná mená viacerých starších hercov a ich repliky a scény, ktoré dennodenne opakuje. Okrem toho si rád prehráva staré piesne, prezerá nové miesta, vlajky a hymny, ktoré k nim patria. Pre Mária nie je na svete nič zaujímavejšie a pútavejšie ako tieto spomínané veci a práve vďaka podpore Nadácii SPP a grantového programu OPORA 2023 mu môžeme tieto jeho záľuby v stacionári každý deň ponúknuť.

Z finančnej podpory Nadácii SPP bol zakúpený Smart televízor, DVD prehrávač a DVD nosiče. Mário si na Smart televízore pomocou hlasového ovládania púšťa obľúbené piesne Karla Gotta, prehráva si dokumentárne filmy, prezerá si vlajky pri počúvaní štátnych hymien. K Máriovi sa pri sledovaní nového Smart televízora pridali aj ostatní prijímatelia, čím sa nám v dennom stacionári podarilo vďaka Nadácii SPP a grantovému programu OPORA 2023 upevniť vzťahy v skupine, zlepšiť ich komunikáciu, samostatnosť a zvýšiť záujem o nové veci.

Mgr. Erika Halmová, sociálna pracovníčka