Tanečno-pohybová terapia v dennom stacionári

Svetový deň pohybom ku zdraviu bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou v roku 2002 a oslavuje sa od roku 2003. Pri tejto príležitosti mali prijímatelia sociálnej služby v dennom stacionári možnosť zúčastniť sa tanečno-pohybovej terapie pod vedením diplomovaného terapeuta Mgr. Jozefa Laura . Ihneď po oznámení tejto možnosti sme sa v dennom stacionári pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím všetci potešili, nakoľko tanec a pohyb patria k obľúbeným činnostiam našich dní. Prijímatelia sociálnej služby v dennom stacionári majú takýto druh aktivít najradšej – môžu sa vyjadriť pohybom a tancom, slová nie sú potrebné – a presne na tomto princípe tanečno-pohybová terapia funguje. Tento druh terapie vychádza z predpokladu, že telo a myseľ sú navzájom prepojené a cieľom nie je výkon či estetika, ale vnútorný zážitok a autentický pohyb, ktorý vychádza z nášho prežívania. Tanečno-pohybová terapia ukazuje, že pohyb nie je len fyzickou aktivitou, ale aj silným nástrojom pre vyjadrenie a spracovanie emócií. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a rôzne cieľové skupiny. U ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím podnecuje schopnosť vyjadrenia pocitov bez nutnosti hovoreného slova a taktiež môže uvoľňovať napätie, znížiť stres a pôsobiť relaxačne.

Naši prijímatelia sociálnej služby boli z tohto zážitku priam nadšení – všetci zúčastnení sa ihneď a s radosťou do aktivity zapojili. V úvode sme spoločne absolvovali krátku rozcvičku pred veľkými zrkadlami v posilňovni a následne sme v kruhu realizovali rôzne tanečno-pohybové aktivity s využitím špeciálnej pomôcky a za príjemného pôsobenia hudby. Prijímateľov sociálnej služby táto aktivita zaujala – nikto sa neostýchal a pôsobenie hudby v príjemnom prostredí plnom rešpektu navodilo uvoľnenú atmosféru, kde mal každý možnosť sebavyjadrenia prostredníctvom pohybu. V závere sme sa všetci pohodlne uložili na karimatky a nasledovalo relaxačné cvičenie, ktoré ešte viac umocnilo príjemný zážitok. Následne sme sa spoločne všetci rozprávali o prežitých chvíľach – každý mal možnosť zhodnotiť tento zážitok a vyjadriť svoj názor a prípadné pripomienky.

Reakcie prijímateľov sociálnej služby boli veľmi pozitívne – pohybové aktivity a celková atmosféra, v ktorej sa terapia niesla, sa všetkým veľmi páčila a viacerí sa ihneď pýtali, kedy sa terapie zúčastníme opäť. Pre všetkých bol tento zážitok prínosný a veríme, že si ho budeme môcť čoskoro zopakovať.

Mgr. Zuzana Tóthová, sociálna pracovníčka

Tanečno-pohybová terapia priniesla radosť a pohyb

Tanečno-pohybová terapia je jedinečný spôsob, ako prostredníctvom pohybu a hudby môžeme podporiť fyzické a psychické zdravie prijímateľov sociálnych služieb. Táto forma terapie zahŕňa v sebe jemné a ľahké pohyby v spojení s hudbou, ktoré pomáhajú udržiavať flexibilitu, pomáhajú zlepšiť koordináciu a zároveň posilňujú svaly. Okrem fyzických benefitov v sebe zahŕňa aj výrazne pozitívny vplyv na duševnú pohodu. Seniori a osoby so zdravotným znevýhodnením sa cítia viac spojení s komunitou, pomáha im to odbúravať stres a prináša im to možnosť strávenia príjemných chvíľ.

V našom dennom stacionári na Baničovej 12 v Nitre sa pre prijímateľov sociálnej služby pravidelne uskutočňovala tanečno-pohybová terapia. Stretnutia začínali veľmi príjemne, v uvoľnenej atmosfére – prijímatelia sociálnej služby sedeli na stoličkách v kruhu. Celé stretnutie viedol terapeut pán Lauro z TEVA centra v Nitre. Terapeut ich povzbudzoval k aktivite a snažil sa podporovať vzájomnú komunikáciu medzi prijímateľmi sociálnej služby. Úvodom nasledovala rozcvička v sede. Pri jemnej hudbe sa prijímatelia sociálnej služby zapojili do jednoduchých pohybov – natiahli si špičky, hladili si ruky, precvičili celé telo a zamerali sa na plynulé dýchanie. Atmosféra bola uvoľnená a každý sa mohol zapojiť podľa svojich možností.

Každé terapeutické stretnutie bolo niečím výnimočné, na čo sa prijímatelia sociálnej služby vždy tešili – cvičilo sa s vešiakmi, šatkami, vankúšmi, farebnou chobotnicou a inými predmetmi. Seniori a osoby so zdravotným znevýhodnením využívali hravý pohyb, vnímali rytmus a mali radosť z celkovej atmosféry. Na ich tvárach bolo vidieť úsmev a spokojnosť.Po skončení stretnutia sa mnohí z nich vyjadrili, že sa cítia uvoľnene a plní energie. Tanečno-pohybová terapia im priniesla nielen fyzickú aktivitu, ale aj pocit pohody a spolupatričnosti. Ukazuje sa, že pohyb, hudba a spoločné chvíle sú tým najlepším receptom na aktívne a pokojné starnutie.

Pripravila: Mgr. Michaela Manová, sociálna pracovníčka

Reportáž o našich denných stacionároch

Dňa 14.2.2025 naše denné stacionáre navštívil televízny štáb STVR. Reportáž o službách poskytovaných prijímateľom sociálnych služieb v našich denných stacionároch pre seniorov, osoby so zdravotným postihnutím a osoby s poruchami autistického spektra bol odvysielaný na relácii Denný magazín o živote v regiónoch zo dňa 6.3.2025 a tiež v Krátkych správach na TV Lux dňa 19.2.2025.

Reportáže si môžete pozrieť v archíve televízií na nasledovných odkazoch:

Denný magazín o živote v regiónoch – 6.3.2025 (čas 18:55)
www.stvr.sk/televizia/archiv/14356/519497#1136

Krátke správy TV Lux – 19.2.2025 (čas 7:30)
www.tvlux.sk/archiv/play/_34466

Charitatívny stánok na vianočných trhoch

Návšteva vianočných trhov na Svätoplukovom námestí patrí k obľúbeným aktivitám počas predvianočného obdobia. Prijímatelia sociálnej služby si radi vychutnávajú atmosféru týchto trhov – vôňu lokší, punču, vianočné koledy, stánky od výmyslu sveta. Pri prechádzaní okolo stánkov s ručne vyrobenými výrobkami prijímatelia sociálnej služby každoročne polemizujú o tom, ako by sa im páčilo, keby sa aj ich šikovnosť a kreativita mohla odprezentovať na vianočných trhoch. Vysnívané sa stalo skutočnosťou a tak sme sa už po druhýkrát zúčastnili vianočných trhov nielen v úlohe návštevníkov, ale taktiež v charitatívnom stánku, kde sme mohli odprezentovať naše denné stacionáre. Naše stacionáre sa síce zameriavajú na rôzne cieľové skupiny, avšak jedno máme všetci spoločné – túžbu tvoriť a vyrábať. Kreativitu. Trpezlivosť. Vôľu vidieť výsledky nášho snaženia v hmatateľnej forme – aj napríklad v podobe rôznych handmade výrobkov. Možnosť zúčastniť sa vianočných trhov nás všetkých nadchla a tak nastalo obdobie chystania a príprav – už niekoľko mesiacov pred samotnými trhmi to v našich denných stacionároch žilo vymýšľaním, plánovaním a samotnou realizáciou výroby rôznych výrobkov s vianočnou tematikou. Pocit a vedomie toho, že vyrobené výrobky budú môcť potešiť aj širšiu verejnosť, pôsobila na prijímateľov sociálnej služby naozaj motivujúco – poctivo a trpezlivo pracovali ako jeden tím. Ako jeden tím sme pôsobili aj v charitatívnom stánku, kde sme prezentovali vyrobené výrobky, ale taktiež sme poskytovali informácie o pôsobení a fungovaní denných stacionárov všetkým, ktorí o to mali záujem. V charitatívnom stánku sme strávili dva nádherné dni, počas ktorých sme sa presvedčili o tom, ako sa pre dobrú vec dokážeme všetci spojiť – či už na úrovni spolupráce medzi jednotlivými stacionármi, ale aj v našom širšom okolí – charitatívny stánok prišli pozrieť a podporiť nielen samotní prijímatelia sociálnej služby a ich rodinní príslušníci, ale aj naši kamaráti, známi, bývalí študenti a dobrovoľníci, s ktorými sme v minulosti spolupracovali, kolegovia z iných úsekov, jednoducho všetci, ktorí sú našim srdciam blízki. Prijímatelia sociálnej služby sa cítili poctení, keď si niekto vybral výrobok, ktorý konkrétne oni vyrobili. K výrobkom, ktoré sme v stánku prezentovali, patrili rôzne vianočné dekorácie – šišky, vianočné ozdoby, vianoční škriatkovia, anjeli, voskované obrúsky, mydlá ale i vianočné oblátky, medovníčky, či výborný vianočný punč.

Touto cestou sa chceme taktiež zo srdca poďakovať rodinným príslušníkom našich prijímateľov sociálnej služby, ktorí s nami ochotne spolupracovali a to nasledujúcim spôsobom – zakúpenie surovín, zaučenie pri pečení vianočných oblátok, zabezpečenie a nakrájanie ovocia do punču, ochota pomôcť pri zabezpečovaní potrebného vybavenia a pod. Špeciálne poďakovanie patrí aj občianskemu zduženiu SPONA za zapožičanie oblátkovača a elektrického hrnca na punč. V neposlednom rade ďakujeme všetkým prijímateľom sociálnej služby, ktorí nám priamo v stánku boli pomôcť a taktiež nášmu dobrovoľníkovi, ktorý nás počas oboch dní sprevádzal a taktiež bol nápomocný so všetkým, s čím sme potrebovali. Pocity dobra, lásky, dojatia a spolupatričnosti v nás rezonovali počas nášho pôsobenia na vianočných trhoch a ešte dlho po nich.

ĎAKUJEME! ❤️

Mgr. Zuzana Tóthová, sociálna pracovníčka

Canisterapia v dennom stacionári

V dennom stacionári pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa často rozprávame o zvieratách. Je to obľúbená téma, ku ktorej sa prijímatelia sociálnej služby často vyjadrujú v takom duchu, že majú radi hlavne domáce zvieratká – či už psa alebo mačku. Často rozprávajú historky o svojich domácich miláčikoch. Keď nás prvýkrát navštívila canisterapeutka so svojím psíkom, hneď sme vedeli, že táto forma terapie bude mať v našom stacionári obrovský úspech.

Canisterapia je podporná forma terapie, ktorá využíva pozitívne pôsobenie zvieraťa – psa – na človeka. Dokáže pôsobiť na rôzne oblasti – či už z fyzického, psychického alebo sociálneho hľadiska. Psík, s ktorým prebieha interakcia, je vycvičený a trpezlivý.

Canisterapuetka, ktorá pravidelne navštevovala náš denný stacionár, predstavila našim prijímateľom sociálnej služby hneď niekoľkých psíkov. Každý bol niečím iný, každý bol niečím špeciálny. Canisterapia prebiehala v spoločenskej miestnosti a vždy sa niesla v inom, avšak veľmi príjemnom duchu. O tom, že išlo o naozaj obľúbenú činnosť, svedčí aj fakt, že canisterapie sa zúčastnili aj takí prijímatelia sociálnej služby, ktorí sa zväčša skupinovým aktivitám vyhýbajú. Práca so psíkom a jeho pozitívne pôsobenie však zaujalo aj takýchto prijímateľov sociálnej služby. Prijímatelia sociálnej služby boli v interakcií so psíkmi taktiež veľmi kontaktní – psíkov hladkali, vyhľadávali ich prítomnosť, nechali si oblízať ruku a pod. Canisterapeutka prijímateľom sociálnej služby často porozprávala rôzne zaujímavosti z výcvikov a taktiež vždy predviedla nejaké špeciálne kúsky, ktoré sa konkrétny psík naučil. Zaujímavé bolo sledovať aj to, aký výrazný progres sme u niektorých prijímateľov sociálnej služby zaznamenali – niektorí (aj keď v malom počte, ale predsa) sa psíkov spočiatku trošku báli a mali pred nimi rešpekt – nevedeli sa k psíkom priblížiť. Canisterapeutka spolu so psíkmi však svojim trpezlivým prístupom dosiahla to, že postupne sa všetci prijímatelia sociálnej služby prestali báť a dokonca ich spoločnosť začali vyhľadávať. Prijímatelia sociálnej služby sa vždy veľmi tešili, keď sa canisterapie mohli zúčastniť a podľa ich slov cítili, ako im je blízkosť zvieraťa príjemná.

„Realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja“.

Mgr. Zuzana Tóthová, sociálna pracovníčka

Vianočná kapustnica a tradície na Luciu

Dňa 13. decembra, na sviatok svätej Lucie, sme v našom dennom stacionári pre seniorov a dennom centre privítali predvianočnú náladu podujatím, ktoré spojilo našich prijímateľov sociálnych služieb a zároveň prinieslo dobré jedlo a hudbu. Táto akcia, ktorá zožala minulý rok veľký úspech, bola tento rok obohatená o nové prvky a vďaka sviatku svätej Lucie sa niesla aj v duchu slovenských tradícií.

Podujatie otvorila pani riaditeľka srdečným príhovorom, ktorý všetkých privítal a uviedol do sviatočnej atmosféry. Hneď na začiatku sa o zábavu postarali „Lucie“ – postavy symbolizujúce čistotu a ochranu pred zlom. V bielych šatách, s pierkovými krídlami symbolicky vymetali zlé sily z priestoru, a aj z nás všetkých. Tento tradičný zvyk, viažuci sa k Lucii, kedysi dávno slúžil na ochranu domov pred negatívnymi vplyvmi a zlými duchmi.

Po milom úvode sa začal hudobný program. Spevácka skupina Nevädza potešila prítomných seniorov a osoby so zdravotným znevýhodnením svojím vystúpením plným známych i menej známych vianočných piesní, ktoré vyčarili úsmev na tvárach. Nechýbalo ani rodinné vystúpenie, kde rodičia spolu so synom spievali vianočné piesne, ktoré publikum spievalo spolu s nimi.

Samozrejme, k vianočnej atmosfére patrí aj dobré jedlo a pohostenie. Všetci sme si pochutnali na výbornej kapustnici, k tomu nechýbal ani horúci vianočný punč a voňavá káva, ktoré umocnili pocit blížiacich sa sviatkov.

Prijímatelia sociálnych služieb si nielen vychutnávali program a pohostenie, ale si aj zaspievali známe koledy a užívali si chvíle, ktoré boli o spojení, tradíciách a radosti.

Pripravila: sociálna pracovníčka Mgr. Michaela Manová