Svetový deň pohybom ku zdraviu bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou v roku 2002 a oslavuje sa od roku 2003. Pri tejto príležitosti mali prijímatelia sociálnej služby v dennom stacionári možnosť zúčastniť sa tanečno-pohybovej terapie pod vedením diplomovaného terapeuta Mgr. Jozefa Laura . Ihneď po oznámení tejto možnosti sme sa v dennom stacionári pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím všetci potešili, nakoľko tanec a pohyb patria k obľúbeným činnostiam našich dní. Prijímatelia sociálnej služby v dennom stacionári majú takýto druh aktivít najradšej – môžu sa vyjadriť pohybom a tancom, slová nie sú potrebné – a presne na tomto princípe tanečno-pohybová terapia funguje. Tento druh terapie vychádza z predpokladu, že telo a myseľ sú navzájom prepojené a cieľom nie je výkon či estetika, ale vnútorný zážitok a autentický pohyb, ktorý vychádza z nášho prežívania. Tanečno-pohybová terapia ukazuje, že pohyb nie je len fyzickou aktivitou, ale aj silným nástrojom pre vyjadrenie a spracovanie emócií. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a rôzne cieľové skupiny. U ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím podnecuje schopnosť vyjadrenia pocitov bez nutnosti hovoreného slova a taktiež môže uvoľňovať napätie, znížiť stres a pôsobiť relaxačne.
Naši prijímatelia sociálnej služby boli z tohto zážitku priam nadšení – všetci zúčastnení sa ihneď a s radosťou do aktivity zapojili. V úvode sme spoločne absolvovali krátku rozcvičku pred veľkými zrkadlami v posilňovni a následne sme v kruhu realizovali rôzne tanečno-pohybové aktivity s využitím špeciálnej pomôcky a za príjemného pôsobenia hudby. Prijímateľov sociálnej služby táto aktivita zaujala – nikto sa neostýchal a pôsobenie hudby v príjemnom prostredí plnom rešpektu navodilo uvoľnenú atmosféru, kde mal každý možnosť sebavyjadrenia prostredníctvom pohybu. V závere sme sa všetci pohodlne uložili na karimatky a nasledovalo relaxačné cvičenie, ktoré ešte viac umocnilo príjemný zážitok. Následne sme sa spoločne všetci rozprávali o prežitých chvíľach – každý mal možnosť zhodnotiť tento zážitok a vyjadriť svoj názor a prípadné pripomienky.
Reakcie prijímateľov sociálnej služby boli veľmi pozitívne – pohybové aktivity a celková atmosféra, v ktorej sa terapia niesla, sa všetkým veľmi páčila a viacerí sa ihneď pýtali, kedy sa terapie zúčastníme opäť. Pre všetkých bol tento zážitok prínosný a veríme, že si ho budeme môcť čoskoro zopakovať.
Mgr. Zuzana Tóthová, sociálna pracovníčka