Ako to bolo kedysi 2

Prednedávnom sme v Zariadení sociálnych služieb Zobor prostredníctvom hry realizovali aktivitu s prvkami reminiscencie. Nakoľko mala už v minulosti veľký úspech a našim prijímateľom sociálnej služby sa nesmierne páčila, jej realizátorka Mgr. Ingrid Košíková sa rozhodla, že si ju spoločne zopakujú. Reč je o spoločenskej hre „Ako to bolo kedysi?“.

Vďaka uvoľnenej atmosfére mohol každý z prijímateľov odhaliť kúsok svojej minulosti a zároveň otvorene prejaviť všetky svoje emócie. Vďaka obrázkovým kartám si účastníci jednoduchšie dokázali pretvoriť obrázok do vizualizácie samotnej spomienky a to nehovoríme len o zmysle zraku. Už len pri predstave rannej kávy dokážeme vnímať jej vôňu, chuť, farbu alebo konzistenciu. Rovnakým spôsobom dnes teda pracovala aj myseľ našich prijímateľov. Tí sa nielenže skvele zabavili a pospomínali, zároveň pre seba urobil niečo prospešné. V závere aktivity si mohli naši prijímatelia pochutiť na vynikajúcej maškrte vo forme koláčika, ktorý si pre nich naša kolegyňa pripravila.

4. Kreatívny deň v Dennom stacionári pre osoby s PAS

S príchodom jesene sme uzavreli naše kreatívne stredy posledným workshopom „Voskované obrúsky“. Prijímatelia sociálnej služby spolu s ich najbližšími sa nebáli práce so žehličkou, bavlnenou látkou s voskom a hladko vytvorili voskované obrúsky. Ich jedinečnosť spočíva v prírodných materiáloch ako je jojobový olej, živica z borovice a samozrejme včelí vosk, ktorý dodáva obrúskom krásnu vôňu.

Do voskového obrúska si naši prijímatelia môžu zabaliť rôzne jedlá, svoju desiatu ale i rôzne predmety, darčeky, hračky, či napr. mydielka, ktoré vyrobili na prvom kreatívnom dni. Za nadobudnutie nových pracovných zručností vďačíme pani Maji Barossovej z Maja Planet. Kreatívne dni neboli však len o úsilí niečo nové sa naučiť. Išlo hlavne o zábavu, uvoľnenie a spoločné stretnutie rodiny a priateľov. V rodinnom kruhu prijímatelia sociálnej služby vytvárali niečo zmysluplné a praktické.

Na tieto tvorivé stredy nám nezostanú len hmotné pamiatky, ale aj veselé zážitky, ktoré budú našich prijímateľov ešte dlho hrať pri srdiečku. Všetky ich výrobky budú prezentované vo Vianočnom mestečku v Nitre, v charitatívnom stánku. Za organizovanie všetkých kreatívnych dní ďakujeme Občianskemu združeniu SPONA, Nitrianskemu samosprávnemu kraju a šikovným lektorkám, dobrovoľníčke a samozrejme rodičom, ktorí sú vždy ochotní podať pomocnú ruku nielen svojim deťom, ale i ostatným rodinám s podobným príbehom.

„Realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja“.

Mgr. Karolina Blašková, sociálna pracovníčka

Zeleninové fašírky

Všetci sa zhodneme na tom, že nie je nič lepšie, ako si pochutiť na čerstvom a doma pripravenom teplom jedle. Keď to v kuchyni začne rozvoniavať, ťažko vydržať bez toho, aby sme si čo i len malý kúsok hodili na „koštovku“ do úst. Pravdou predsa je, že ani ten najlepší šéfkuchár nedokáže pripraviť dobré jedlo bez toho, aby ho ochutnal.

Avšak! My a naši prijímatelia sociálnej služby sme veľkí profesionáli a vydržali sme. A to až do konca! Účasť na aktivite „Varenie a pečenie“ bola veľká a tak nám príprava zeleninových fašírok išla skutočne od ruky. Každý zo zúčastnených prijímateľov si mohol vďaka svojej šikovnosti dožičiť niekoľko kúskov tejto chutnej dobroty.

Aktivitu realizovala kolegyňa Mgr. Karin Hubáčková.

Tretí kreatívny deň v dennom stacionári pre osoby s PAS

Po letnej pauze prijímatelia sociálnej služby z denného stacionára pre osoby s PAS opäť naskočili na kreatívnu vlnu. Workshop na rozvíjanie pracovných zručností a kreativity bol tentokrát zameraný na výrobu vianočných dekorácií. Šťastie praje pripraveným, a preto pod vedením pani Eriky Mňahončákovej naši prijímatelia už teraz vyrábali vianočné svietniky a adventné vence, s ktorými sa budú môcť prezentovať v charitatívnom stánku na Vianočných trhoch i tento rok. Pri workshope naši prijímatelia sociálnej služby pracovali s prírodným materiálom ako ihličím, machom, šiškami a kvetmi, ktorých krásu a vôňu intenzívne vnímali. Veľkými pomocníkmi boli opäť rodičia a dobrovoľníčka Paula, ktorým vďačíme za pomoc.

„Realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja“.

Mgr. Karolina Blašková, sociálna pracovníčka

Vzdelávame a informujeme

Súčasťou kvality služieb a plnohodnotného života prijímateľov v našom zariadení je aj dostatočná informovanosť. Nakoľko vítame v zariadení nové tváre počas celého roka, pripravili sme vzdelávaciu aktivitu vo forme prednášky spojenej s diskusiou.
Naši prijímatelia sú pri nástupe do Zariadenia sociálnych služieb Zobor informovaní o možnostiach a službách, ktoré zariadenie poskytuje. Niekedy je toho však príliš a z toho dôvodu nie je nikdy na škodu, keď si spoločne toto všetko pripomenieme. Prednáška sa však netýkala iba novoprijatých prijímateľov, no vítaní boli všetci, ktorí mali záujem dozvedieť sa cenné informácie. Počas prednášky boli spomenuté témy ako napríklad domáci poriadok, individuálny plán a kľúčový pracovník, fakultatívne služby, aktivity v zariadení, spoločenské udalosti a mnoho iného.

Čo nás však nesmierne teší je, že sa naši prijímatelia aktívne zapájali do diskusie, počas ktorej sa veľa pýtali, otvorene vyjadrovali svoj názor a komunikovali o svojich návrhoch a postrehoch. Počas samotnej prednášky a diskusie im bola k dispozícii kolegyňa Mgr. Andrea Slamková, ktorá túto vzdelávaciu aktivitu realizovala.