Letná brigáda

Jedného pekného piatkového rána sme sa rozhodli, že si skrášlime naše vonkajšie prostredie a zorganizovali sme malú brigádu. Slniečko nám príjemne hrialo, ale nepálilo, tak sme si vzali rukavice a vrecia, nožnice a metly a pustili sme sa do práce. Spoločne sme ostrihali prerastajúce konáre kríkov, vyčistili kamienky od buriny a prestrihali záhony. Po ukončení prác sme sa príjemne občerstvili čerstvou limonádou a malými jednohubkami, kávičkou a sladkým potešením.

Bolo nám veľkým potešením, že sa niektorí naši členovia rozhodli nám v piatok 7.7.2023 vypomôcť s brigádou a zároveň počas práce vonku trošku zrelaxovali. Ďakujeme všetkým zúčastneným prijímateľom sociálnej služby denné centrum a pevne veríme, že najbližšie sa zídeme v oveľa väčšom počte.

Mgr. Nina Jašeková, PhD.
sociálny pracovník

„Pohár starostu obce Čab“

V utorok dňa 16.mája 2023 sa traja prijímatelia sociálnej služby denné centrum zúčastnili stolnotenisového turnaja pre seniorov, ktorý sa organizoval v neďalekej obci Čab v rámci Jednoty dôchodcov na Slovensku.
A nevrátili sa len tak naprázdno, ale priniesli si rovno 1.miesto a svoju trofej. Prijímatelia sociálnej služby denné centrum Jaroslav Švancara, Ľubomír Koprda a Stanislav Baláži trénujú v dennom centre 3x do týždňa stolný tenis a niet sa čomu čudovať, že porazili aj o 20 rokov mladších spoluhráčov. Veľmi sa tešíme z ich úspechov, a samozrejme sme veľmi radi, že denné centrum stále navštevujú a trávia svoj voľný čas zmysluplne a športuchtivo.

Trofej si prišla pozrieť aj pani riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb, z čoho mali páni obzvlášť radosť a cítili veľkú poctu. Cenu darovali dennému centru a my sa už tešíme, ako bude zdobiť našu vitrínku slávy.

Mgr. Nina Jašeková, PhD.
sociálna pracovníčka

Veľká Noc v dennom centre na Olympii

Veľká noc sa nám spája najmä s maľovaním veľkonočných vajíčok či pečením mazancov a judášov. Podľa našich seniorov sa táto sladká pochúťka pečie na Veľkú Noc z praktického hľadiska, a to spotrebovať zvyšky cesta, aby sa nevyhodilo. Nemenej známe je vyšibanie dievčat upleteným korbáčom, polievanie vodou alebo napríklad vysievanie obilia.
Všetko spomínané patrí k obľúbeným veľkonočným zvykom a tradíciám, pomocou ktorých ľudia každoročne oslavujú sviatky jari. Väčšina ľudí si tento sviatok už nedokáže predstaviť bez všemožných dekorácií alebo čokoládových vajíčok či zajačikov a tiež rôzne veľkonočné obrázky a pohľadnice.

A inak tomu nebolo ani u nás v dennom centre na Olympii, kde sme sa prostredníctvom malej výstavy pani Evy Kmeťovej členky nášho centra, spoločne preniesli do jednej domácnosti a pripravovali na tieto krásne sviatky spoločne.

Mgr. Nina Jašeková, sociálna pracovníčka

Hudobné podujatie v dennom centre

V dennom centre na Baničovej 12 v Nitre sme pri príležitosti úcty k starším usporiadali koncert Romana Duchoňa, ktorý prijímateľom sociálnej služby zahral a zaspieval piesne od rôznych interpretov. Prijímatelia sociálnej služby počas celého vystúpenia speváka sprevádzali svojim spevom a srdečným potleskom. V mene prijímateľov sociálnej služby denného centra ďakujeme pánovi Romanovi Duchoňovi za prijatie nášho pozvania a dobrú atmosféru, ktorú svojim vystúpením na podujatí vytvoril.

Tvoríme spolu v dennom centre

Tvorenie je činnosť, ktorá okrem relaxácie prináša aj radosť zo samotnej aktivity v očakávaní výsledku, naladí na iné, ako každodenné myšlienky a pri spoločnej činnosti navodí pocit spolupatričnosti a zdieľania nápadov a pocitov.
V dennom centre si prijímatelia sociálnej služby spríjemňujú svoj voľný čas rôznymi činnosťami a jedna z nich je aj tvorenie z rôznych materiálov, ako sú napríklad kartón, výkres, krepový papier, látky a mnohé iné. Aktuálne dominuje jesenná tematika, keďže jeseň prináša aj použiteľné prírodné materiály a rozmanitú farebnosť.

V dennom centre sme sa v septembri venovali výrobe malých koberčekov. Prijímatelia sociálnej služby priniesli aj vlastný materiál – boli použité kúsky látok, teplákovina, staré závesy, nite a keď sme už mali všetko potrebné, stačilo len pridať záujem a chuť tvoriť. Výsledkom aktivity boli koberčeky, ktoré si prijímatelia sociálnej služby odniesli do svojich domovov a celkom určite bol výsledkom aj dobrý pocit z tvorenia, ktorý viedol k ďalším nápadom čakajúcim na realizáciu v nasledujúcich dňoch.

Denné centrum Baničova 522/12, Nitra

Vláčikom po Nitre

Dňa 04.08.2022 sa uskutočnil spoločný výlet turistickým vláčikom po Nitre. Prijímatelia sociálnej služby denného centra, denného stacionára pre seniorov a denného stacionára pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. na Baničovej 12 v Nitre, si spolu užili turistický vláčik, ktorý ich previezol po Nitre.

Vláčik prišiel pre prijímateľov sociálnej služby na Baničovu 12 v Nitre, spoločne sa usadili a mohli sa vydať na cestu za poznávaním našej krásnej Nitry. Vláčik ich previezol po známych uliciach ako je Hviezdoslavova ulica, Štúrova ulica a po Wilsonovom nábreží. Videli nový futbalový štadión, ale aj opravený a vynovený Biskupský hostinec. Vláčik ich previezol cez Nitriansky park, kde mali prijímatelia sociálnej služby možnosť vidieť ZOO kútik s lesnou zverou i gazdovský dvor s hospodárskymi zvieratami. Cesta za poznávaním histórie Nitry pokračovala na Nitriansky hrad. Kvôli rekonštrukcií cesty sa však dalo ísť len na Pribinovo námestie. Prijímatelia sociálnej služby mali možnosť vidieť sochu Corgoňa, ktorú vytvoril Vavrinec Dunajský v roku 1820. Prijímatelia sociálnej služby sa z výletu vracali za zvukov trúbiaceho turistického vláčika. Šoférovi pri zastavení zatlieskali a poďakovali. Prijímatelia sociálnej služby boli spokojní a mali radosť z nového zážitku.

MAJÁLES

Dňa 20.05.2022 sa v dennom centre na Baničovej 12, v Nitre uskutočnila dlho očakávaná spoločenská udalosť „MAJÁLES“. Prijímatelia sociálnej služby z denného centra sa veľmi tešili, ako si zaspievajú a zatancujú. Prišli v dobrej nálade, usmievaví a mali radosť, že po dvoch rokoch s prísnymi protipandemickými opatreniami sa môžu všetci znovu stretnúť a zabaviť. Majáles otvorila milými slovami pani riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb PhDr. Libuša Mušáková.

Po večeri, ktorá všetkým chutila, sa prijímatelia sociálnej služby pustili do tanca. Zazneli ľudovky, spoločenské tance, ale aj moderná hudba, pri ktorej sa všetci spoločne zabávali. Majáles prebiehal v príjemnej atmosfére k spokojnosti všetkých prijímateľov sociálnej služby.

 

Touto cestou sa chceme v mene všetkých zúčastneným prijímateľov sociálnej služby poďakovať súboru „Nevädza“ a „Nitrianskym Heligonkárom“ za krásne vystúpenia a navodenie správnej nálady, pani riaditeľke Správy zariadení sociálnych služieb PhDr. Libuši Mušákovej, vedúcej úseku sociálnych služieb PhDr. Silvia Lužákovej a v neposlednom rade personálu Správy zariadení sociálnych služieb, ktorý sa na tejto spoločenskej udalosti podieľal.

Mgr. Lucia Mikulášiková, referent denného centra