Pečenie pagáčov

Pre nás Slovákov sú pagáče typickým pohostením pri každej návšteve či oslave. Predpokladáme, že nie je osoba, ktorá by tejto slanej pochutine odolala a aspoň jeden pagáčik si „nehodila“ do úst. Či už sa v zamiesilo z dôvodu spomínanej návštevy alebo len tak, nech je do čoho zobnúť, milujeme ich jednoducho všetci. Naši prijímatelia sociálnych služieb spoločne s realizátorkou aktivity, našou kolegyňou Mgr. Hubáčkovou v stredu 28.2.2024 pripravili túto vynikajúcu slanú dobrotu.

Zvolili si prípravu syrových pagáčov, ktoré sa pomocou šikovných rúk stali nadýchanými aj bez kysnutia. Jednoducho sa opäť iba potvrdili a predviedli skúsenosti, ktoré počas života naši prijímatelia sociálnych služieb nadobudli. Finálny produkt je samozrejme zakaždým vynikajúci, preto pagáčiky intenzívne obohatili naše chuťové a čuchové bunky. Je pre nás cťou spolupracovať a tvoriť spoločne s našimi prijímateľmi, a to predovšetkým vtedy, keď si zo spoločnej práce na záver môžeme aj my odniesť mnoho nových skúseností. Ako sa vraví: „ učíme sa celý život“ a preto pevne veríme, že naši prijímatelia a zamestnanci majú toho ešte mnoho, čo si môžu vzájomne odovzdať.

Srdiečka

Ubehlo už niekoľko dní, odkedy všetci zamilovaní slávili svoj sviatok Valentín. Za rohom však máme Medzinárodný deň žien a obe tieto obdobia spája jedna významná vec, ktorou je láska. Už ako deti sme využívali na vyjadrenie lásky symbol srdca. Chlapci posielali dievčatám papieriky so srdiečkom, dievčatá si zas do zošita kreslili srdcia s iniciálami seba a svojho milého. Či už sme chceli vyjadriť náklonnosť osobe, ktorá sa nám páčila alebo sme svojej mamičke darovali papierové srdiečko na znak lásky a vďaky za to mnoho, čo pre nás robila, všetko sme dokázali vyjadriť iba dvomi ťahmi pera na papier. Keďže je 21. február, nachádzame sa práve v období medzi sviatkami, počas ktorých sa zahĺbime do našich sŕdc a vyjadríme lásku svojej milovanej osobe. Z toho dôvodu sme aj my v Zariadení sociálnych služieb Zobor pripravili pre našich prijímateľov tvorivú aktivitu plnú tejto výnimočnej emócie.

Naša kolegyňa Mgr. Ingrid Košíková realizovala v dopoludňajších hodinách v tvorivej dielni výrobu papierových sŕdc, pri ktorej sme ako inak, precvičili jemnú motoriku a príjemne sa zrelaxovali. Programom bola nie len samotná výroba ale taktiež aj prezentácia a diskusia na tému láska, recitácia poézie a spev. Naši prijímatelia svoje srdiečka vytvorili lepením, vyfarbovaním, prípadne ich oživili krásnym citátom. Počas prezentácie sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií a to napríklad čo znamená láska, ako pozitívne vplýva objatie na naše zdravie alebo ako pri ňom fungujú z vedeckého hľadiska chemické procesy v tele človeka. Na záver sme si vypočuli recitáciu básne jednej z prijímateliek a všetci sme si spoločne zaspievali. Prijímateľom sociálnych služieb sa aktivita páčila a z tvorivej dielne odchádzali spokojní a hrdí na svoje výtvory.

100. JUBILEUM

Keď sa povie 14. február, pravdepodobne si každý z nás vybaví Sviatok zamilovaných – Valentín. Pre nás v Zariadení sociálnych služieb Zobor to však znamenalo v roku 2024 ešte výnimočnejšiu udalosť. Od vzniku nášho zariadenia sme mali prvý krát tú česť, že sme mohli spoločne s naším prijímateľom sociálnej služby osláviť jeho 100. narodeniny. Týmto krásnym a výnimočným jubileom sa môže pochváliť pani Alma Ivánková, ktorá ako sama vraví: „Ani sa mi nechce veriť, že je to pravda. Stále si myslím, že je to omyl.“


Mesto Nitra

PANI ALMA IVÁNKOVÁ Z NITRY OSLÁVILA STÉ JUBILEUM
Minulý týždeň sme boli svedkami vzácneho okamihu – stých narodenín pani Almy Ivánkovej z Nitry. Oslávila ich v zariadení sociálnych služieb na Zobore, kam nastúpila pred vyše desiatimi rokmi.
ŽIVOTNÝ PRÍBEH PANI ALMY
je plný radosti, skromnosti a oddanosti. Narodila sa 14. februára 1924 v Nitre ako prostredná z troch dcér. Vychovávala ich mama, otec zomrel veľmi skoro. Už od mladosti sa pani Alma zaujímala o módu. Svojho sna o štúdiu výtvarnej školy v Prahe sa však musela vzdať kvôli vypuknutiu vojny. Napriek tomu na svoju vášeň nezanevrela a neskôr absolvovala odevnú školu v Bratislave. Jej záľuba v móde sa ešte aj dnes odráža v jej elegantnom oblečení.
Pani Alma pracovala 40 rokov ako administratívna pracovníčka na železnici v Nitre. Je slobodná a bezdetná, no s láskou sa starala o deti svojich sestier. Vždy si vážila rodinné väzby, čo prinieslo svoje ovocie – rodina a blízki ju často navštevujú a trávia s ňou krásne chvíle.
Hoci nohy pani Alme už dobre neslúžia, jej pamäť je veľmi dobrá. Rada si spieva maďarské cigánske pesničky, prešíva gombíky či zašíva šaty – to jej zostalo z mladosti.
Pani Alma Ivánková je príkladom toho, ako žiť s pokorou a zároveň s gráciou, nech nám okolnosti prinesú čokoľvek. Nech je preto sté jubileum v jej živote inšpiráciou pre nás všetkých.
Zdroj: FB Mesto Nitra

Prechádzka Zoborom

Keďže sa nám začiatkom februára pomerne oteplilo, využila počasie, a podnikla skvelú aktivitu plnú benefitov naša kolegyňa Mgr. Slamková. Prijímatelia sociálnych služieb si spoločne vyrazili v stredu 7.2.2024 na prechádzku, v rámci ktorej pohyb po Zobore spojili s návštevou Chlebárne a nákupom v miestnych potravinách. Bola by predsa škoda, keby počas fyzickej námahy nemyslíme aj na doplnenie energie, a to najideálnejšie niečím chutným pod zub.

Aby prechádzka nebola iba všednou záležitosťou, zapojili sme do nej aj športové pomôcky, ktorými sú trekingové palice. Zariadenie sociálnych služieb Zobor tieto palice ponúka seniorom ako možnosť, ktorú môžu kedykoľvek využiť či už na prechádzke v záhrade alebo vychádzke mimo zariadenia a sú pre nich vždy voľne dostupné. Isto nikomu nemusíme hovoriť, že šport a pohyb ako taký, je veľmi dôležitý pre dobré fungovanie duševnej aj fyzickej kondície. Keďže pre našich prijímateľov chceme to najlepšie, záleží nám na ich vitalite a tom, aby boli čo najdlhšie obratní a sebestační, čomu prechádzka môže skutočne iba dopomôcť.

Fašiangy

Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy nazývame fašiangy. Ide o prechod medzi zimným a jarným obdobím. Pre toto obdobie sú typické zábavy, plesy, karnevaly, fašiangové sprievody a iné veselosti. Ľudia hodujú, robia zabíjačky a celkovo prevláda bujará nálada. Aby sme si toto obdobie aj my priblížili, Mgr. Martina Drzsíková, PhD. si dňa 31.1.2024 pripravila pre prijímateľov sociálnej služby aktivitu zameranú na reminiscenciu. Naši prijímatelia si zaspomínali na časy, kedy chodili na plesy, zábavy a ako deti na karnevaly.

Témou aktivity bola výroba pestrých škrabošiek z papiera, ktoré vystihujú toto obdobie, kedy sa ľudia počas tradícií prestrojili a nosili rôzne masky. Pri výrobe škrabošiek sa cítili naši prijímatelia uvoľnene a vďaka tomu, v tento deň nesmela chýbať ani pieseň Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, ktorú si spoločne zaspievali. Atmosféra bola veselá a príjemná. Keďže sa prijímateľom téma Fašiang páčila, v blízkej dobe ich čaká ďalšia aktivita, ktorú si spoločne naplánovali a tou je výroba fánok, ktoré sú typické pre toto obdobie.

Prezentácia hudobnej tvorby Márie Rottrovej

Speváčka Mária Rottrová, ktorá prednedávnom oslávila krásnych 82 rokov patrí k najobľúbenejším českým speváčkam. Umelkyňa je na scéne viac ako 60 rokov a vďaka svojmu nádhernému zamatovému hlasu bola právom nazývaná prvou dámou českého soulu alebo Lady Soul. Narodila sa v roku 1941 a vyrastala v hudobnej rodine. Od mala hrala na klavír a chcela študovať právo. V roku 1960 sa zúčastnila súťaži talentov a aj keď skončila ako štvrtá bola jej ponúknutá spolupráca s Českým rozhlasom. Profesijne začala spievať ako 29 ročná. Spievala so skupinou Majestik, Flamengo. Najznámejšie sú jej romantické hity ako- Lásko, voníš deštěm, Kůň bíly,Markétka, Řeka lásky, Skořápky ořechů. Veľkú obľubu mal jej televízny program Divadélko pod věží. Niekoľko krát bola v televízii – Silvestr na přání aneb Čí jsou hory Kavčí? , v muzikáli Neberte nám princeznu a mnoho iného.

Skvele spracovanú prezentáciu o tejto speváčke so zlatom v hrdle si pripravila pre prijímateľov sociálnej služby Mgr. Anna Krenická, ktorá sa uskutočnila 24.01.2024. v priestoroch knižnice zariadenia. Okrem zaujímavého dokumentu o jej živote, speváckej kariére a dôležitých míľnikov si prijímatelia sociálnej služby mohli pozrieť aj ukážky jej známych hitov. Aj touto prezentáciou hudobnej tvorby zlepšujeme kvalitu života našich prijímateľov, podnecujeme ich osobnostný rozvoj, sociálne interakcie, sebarealizáciu, motiváciu a poskytujeme možnosti na aktivovanie ich emócii či prežívanie radosti, prípadne iných potrieb.