Svetový deň povedomia o autizme v znamení tanca a pohybu

Pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme bolo prijímateľom sociálnej služby z denného stacionára pre osoby s PAS pripravené ešte jedno prekvapenie. Diplomovaný terapeut Mgr. Jozef Lauro im venoval benefičné stretnutie tanečno-pohybovej terapie.

Správa zariadení sociálnych služieb mala možnosť spolupracovať s Mgr. Laurom už aj v minulosti, a preto sme vedeli, že táto terapia bude prospešná aj pre nich. Viacerí prijímatelia sociálnej služby sú nekomunikujúci a počas tejto terapie našli priestor na vyjadrenie svojich myšlienok a emócií práve pomocou rôznych cvikov a tanca. Počas stretnutia sa využívali aj rôzne terapeutické pomôcky, ktoré umocnili celkový zážitok. Pre osoby s PAS boli zaujímavým stimulačným podnetom pestrofarebné šatky, ktoré dodávali pohybu hravosť a ľahkosť. Veľkú radosť priniesla aj terapeutická pomôcka Octaband – látková „chobotnica“, ktorá prepájala všetkých účastníkov do spoločného pohybu. Prostredníctvom nej si prijímatelia rozvíjali koordináciu, fyzickú zdatnosť a zároveň zažívali pocit spolupatričnosti a bezpečia v skupine. Harmonickú atmosféru dopĺňali tóny veselej a relaxačnej hudby.

Opäť sa ukázalo, že tanečno-pohybová terapia má viacero výhod či už v menších alebo väčších skupinách, a to bez ohľadu na rozdielnosť členov.

Pripravila: sociálna pracovníčka Mgr. Karolina Blašková