Návšteva pani prezidentky Slovenskej republiky

Deň 27. október 2021 bol pre Správu zariadení sociálnych služieb v Nitre významný vzácnou návštevou. Primátor Mesta Nitry Marek Hattas spoločne s riaditeľkou Správy zariadení sociálnych služieb Libušou Mušákovou privítali na pôde organizácie pani prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú.

 

Po krátkom osobnom stretnutí pani prezidentky Slovenskej republiky a pána primátora Mesta Nitry nasledovalo odborné rokovanie, ktorého sa za Mesto Nitra a Správu zariadení sociálnych služieb zúčastnili: primátor Mesta Nitra Marek Hattas, zástupca primátora mesta Miloslav Špoták, poslankyňa Mestského zastupiteľstva Mesta Nitry a predsedkyňa Komisie Mestského zastupiteľstva v Nitre pre sociálne veci, bývanie a podporu verejného zdravia Anna Laurinec Šmehilová, vedúca odboru sociálnych služieb Mesta Nitry Naďa Šimová, riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb Libuša Mušáková, vedúca úseku sociálnych služieb Správy zariadení sociálnych služieb Silvia Lužáková a podpredseda Rady seniorov Anton Chudík. Témou rokovania boli komunitné sociálne služby, poskytovanie domácej opatrovateľskej služby a stratégia prepojenosti sociálnej a zdravotnej oblasti v kontexte dlhodobej starostlivosti s cieľom, aby človek odkázaný na pomoc iných mohol zotrvať a dôstojne starnúť v prirodzenom domácom prostredí.

    

Pani riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb Libuša Mušáková previedla pani prezidentku Slovenskej republiky denným centrom a dennými stacionármi, v ktorých poskytujeme ambulantnú sociálnu službu seniorom a prijímateľom sociálnej služby s ťažkým zdravotným postihnutím. Počas prehliadky sa pani prezidentka Slovenskej republiky stretla s našimi prijímateľmi sociálnej služby, ktorí jej odovzdali vlastnoručne a s radosťou vyrobené drobné dary. Tiež bola obdarovaná knižkou poézie od samotnej autorky, prijímateľky sociálnej služby.

    

    

V kruhu opatrovateliek domácej opatrovateľskej služby sa pani prezidentka zaujímala o prácu opatrovateliek, jej úskalia, náročnosť a v neposlednom rade aj krásu tohto mzdovo nedoceneného, no veľmi potrebného a humánneho povolania, významného z hľadiska dlhodobej starostlivosti.

  

S pani prezidentkou Slovenskej republiky sme sa rozlúčili plní príjemných dojmov a vďační, že sme za Správu zariadení sociálnych služieb ako poskytovateľa terénnych, ambulantných a pobytových sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Nitry mohli hovoriť o nami poskytovaných terénnych a ambulantných sociálnych službách a tiež sme mohli priniesť malé nahliadnutie do každodenného života denného centra a denných stacionárov.

   

Silvia Lužáková, vedúca úseku sociálnych služieb Baničova a Olympia

Fotografie: Roman Oravec, Mestský úrad Nitra

 

 

Brainstorming

Leto sa pretavilo do jesene a ani sme sa nenazdali a pohľad z okna nám dáva jasne najavo, že jeseň je definitívne tu. Opadané lístie, farby, kratšie dni, vôňa ,,dymu“ vo vzduchu…Všimli ste si, ako sa vzduch vždy na jeseň zmení? Vždy pri zmene ročného obdobia v dennom stacionári pre osoby so zdravotným postihnutím s prijímateľmi sociálnej služby diskutujeme o tom, čo nás čaká v nasledujúcom ročnom období, ktoré zmeny sú najvýraznejšie, čo nás najviac ovplyvní, na čo sa tešíme, čomu by sme sa naopak radi vyhli a pod. Pre charakteristické črty jesene a diskusiu o nej sme si tentokrát zvolili metódu brainstormingu. Brainstorming ( z angl. brain = mozog, angl. storm = búrka) je kreatívna metóda riešenia problémov, ktorá je zameraná na generovanie čo najväčšieho počtu nápadov na určitú tému. Nosnou myšlienkou tejto metódy je predpoklad, že prijímatelia sociálnej služby pracujúci v skupine vymyslia na základe podnetov od ostatných viac dômyselných nápadov, než by ich generovali samostatne. Dôležitý je aj fakt, že je potrebné oddeľovať vymýšľanie nápadov od ich kritického posudzovania.

V praxi sme túto metódu v dennom stacionári používali tak, že prijímateľov sociálnej služby sme oboznámili s témou, o ktorej sme chceli diskutovať a následne mali všetci v skupine hovoriť nápady, ktoré im na túto tému (ako prvé) napadli. Všetky nápady sme zapisovali na tabuľu. Dôležité bolo prijímateľov sociálnej služby ubezpečiť, že žiaden z vygenerovaných nápadov sa v tejto fáze hodnotiť nebude – a že čím viac nápadov vymyslíme, tým lepšie. Spočiatku sa prijímatelia sociálnej služby trošku ostýchali a nápady sa generovali pomalšie. Avšak keď sa niekoľko prijímateľov sociálnej služby osmelilo a napísali svoje nápady na tabuľu, začali sa zapájať aj ostatní. Postupne sme prišli do bodu, kedy sa nápady nestíhali zapisovať a prijímatelia sociálnej služby sa predháňali v tom, kto povie viac nápadov. V tomto prípade pre nás bola dôležitá kvantita, nakoľko pri brainstormingu veríme v to, že kvantita produkuje kvalitu. Po tom, čo sme zapísali celú tabuľu a žiadne nové nápady nám už nenapadali, sme prešli k fáze hodnotenia napísaného – kolektívne sme začali hovoriť o tom, ktoré nápady sú naozaj príbuzné téme jesene a ktoré nie. Písanie nápadov plynule prešlo do diskusie a následne sme sa dohodli, že spoločne pripravíme jesenný plagát, ktorý nám aktuálne zdobí vchod do denného stacionára.

     

Brainstorming sa dá využiť či už pri skupinovej alebo individuálnej práci a medzi prijímateľmi sociálnej služby je obľúbený, nakoľko prijímatelia sociálnej služby môžu povedať k aktuálnej téme čokoľvek – ich slová nie sú hodnotené a navzájom sa inšpirujú. V závere činnosti sme sa spoločne zhodli na tom, že aj keď nám leto bude všetkým chýbať, tešíme sa aj na farebné jesenné dni, deky, sviečky, čaje, šarkanov a na kreatívnu tvorbu z (typicky) jesenného materiálu (gaštany, šišky, listy).

Mgr. Zuzana Tóthová – sociálna pracovníčka

Husľoví virtuózi na slnečnej terase

Hudba nás sprevádza po celý život — môžeme povedať, že je neoddeliteľnou súčasťou každého z nás. Je to umenie, ktoré má schopnosť liečiť. Nám svoje liečivé tóny v septembri ponúkli huslisti Duo Slavonic.
Dňa 13.9.2021 sa v Správe zariadení sociálnych služieb na Baničovej 12 uskutočnilo príjemné kultúrne posedenie. Svojou prítomnosťou nás poctili huslisti z občianskeho združenia Slavonic, ktoré sa snaží prinášať ľudom kultúru a umenie.

Prijímatelia sociálnej služby v dennom stacionári boli predpoludním pozvaní na slnečnú terasu, kde vedúca úseku sociálnych služieb Baničova a Olympia PhDr. Silvia Lužáková umelcov uvítala príhovorom. Krátko na to sa už terasou niesli krásne tóny vážnych, ale aj tradičných piesní. Husľoví virtuózi Andrej Baran a František Ferienčík prijímateľom sociálnych služieb a zamestnancom organizácie predstavili slovenskú, maďarskú či rumunskú ľudovú tvorbu.
Pre všetkých zúčastnených išlo o krásne prežité predpoludnie, prijímatelia sociálnej služby koncert ocenili aj nadšeným potleskom.
Už nemecký filozof, skladateľ a básnik Friedrich Nietzsche povedal, že „Bez hudby by bol život chybou“ — a s jeho tvrdením nemožno nesúhlasiť.

Pripravila: Mgr. Michaela Manová, sociálna pracovníčka

Plán aktivít do konca roka 2021 – denné stacionáre

Plán aktivít a činností na obdobie september – december 2021 pre denný stacionár pre osoby s postihnutím autistického spektra, denný stacionár pre osoby so zdravotným postihnutím a denný stacionár pre seniorov.

Plán aktivít denné stacionáre 9 – 12/2021

Kúzlenie s farbami

V dennom stacionári sa radi venujeme kreatívnej činnosti, a preto sme sa rozhodli opäť vytvoriť niečo zaujímavé.
Počas leta sme si vyrobili papierové 3D kvietky, motýle a lode. Dnes nám spríjemňujú priestory stacionára.
Naposledy sme sa rozhodli spoločne vytvoriť plagát, ktorý bude vítať hostí pri vstupe do denného stacionára. Prijímatelia sociálnej služby vytvorili s pomocou rôznych farebných pomôcok kreatívny a nápaditý letiaci balón počas západu slnka. V tvorivej činnosti sa prijímateľom sociálnej služby veľmi darilo a mali radosť nielen zo samotnej prípravy, ale aj z hotového diela. Zároveň si počas tejto kreatívnej práce precvičili svoju fantáziu a taktiež jemnú motoriku. Aktivita sa prijímateľom sociálnej služby páčila a určite sa jej budeme opätovne venovať.

  

Veríme, že naše dielo vyčarí úsmev a navodí príjemný pocit každému návštevníkovi pri vstupe do denného stacionára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Mgr. Michaela Manová, sociálna pracovníčka

Úspechy posledných dní

V dennom stacionári pre osoby so zdravotným postihnutím sme za posledné dni mali dôvod na radosť hneď dvakrát. Dvom našim prijímateľkám sociálnej služby sa podarili krásne úspechy. Prijímateľka sociálnej služby Lenka Podhradská, ktorú všetci poznáme ako básničkárku, sa zapojila do literárnej súťaže neziskovej organizácie Čakanka. Do súťaže sa zapojila s piatimi básničkami. Vyhodnotenie súťaže sa konalo 30. mája v Oponickom kaštieli a Lenka získala ocenenie ,,Cena galérie Čakanky Laca Zrubca“ v kategórií poézia za báseň ,,Rieka života“.

Námetom k napísaniu výhernej básne bol pre Lenku každodenný život okolo nás. Lenka má s písaním básní bohaté skúsenosti – prvú básničku napísala už v roku 1999. Lenka najradšej tvorí večer a v noci, kedy je ticho a kľud a Lenka sa môže nerušene venovať tvoreniu. Inšpirácie čerpá väčšinou z vlastných zážitkov a každodenných skúseností. Lenke už vyšlo päť básnických zbierok, v minulosti sme ju spoločne podporili na krste jej poslednej knižky. O druhý úspech, ktorý nás v dennom stacionári veľmi potešil, sa postarala prijímateľka sociálnej služby Romanka Trizňová, ktorú znovu všetci poznáme ako gymnastku.

 

Romanka sa venuje špeciálnej gymnastike už 18 rokov. Pravidelne sa zúčastňuje rôznych súťaží a jej snaženie prináša ovocie – doma má mnoho ocenení a v roku 2007 reprezentovala Slovensko na špeciálnych olympiádach v Číne. K jej oceneniam pribudla 28. júna ďalšia zlatá medaila, tentokrát z klubovej súťaže, ktorú organizovalo združenie Arabeska, ktorého je Romanka dlhé roky súčasťou. Romanka súťažila v disciplíne s kuželami (špeciálna gymnastika). Pohyb a tanec sú pre ňu veľmi dôležité a život bez nich si nevie predstaviť. Romanku pravidelne chodievame podporiť na rôzne súťaže a z úspechov našich prijímateliek sociálnej služby sa spoločne všetci nesmierne tešíme.

Mgr. Zuzana Tóthová

Letná sezóna zahájená

Slnko, teplo, dlhšie dni…toto všetko sú indície, ktoré nám dávajú jasne najavo, že leto je pomaly, ale iste tu. Aj keď oficiálne nás prvý letný deň stále len čaká, človek má posledné dni pocit, že leto skutočne začalo. V dennom stacionári pre osoby so zdravotným postihnutím s prijímateľmi sociálnej služby často diskutujeme o ročných obdobiach, o jednotlivých mesiacoch, ich špecifikách a podobne. Keď padne reč na najobľúbenejšie ročné obdobie, väčšinou sa všetci zhodneme, že je to práve leto. Prijímatelia sociálnej služby v dennom stacionári majú toto obdobie spojené s časom dovoleniek, výletov, kúpalísk. Počas letných mesiacov sa snažíme s prijímateľmi sociálnej služby tráviť čo najviac času v exteriéri – či už prechádzkami po okolí, návštevou mestského parku, obľúbenej zmrzliny, či len kochaním sa na krásne vysadený areál, ktorý obklopuje terasu nášho stacionára.

Vysadené stromy, kríky, kvety, bylinky…to všetko doslova zatieňuje okolité panelové domy a človek má pri pobyte na terase denného stacionára pocit, akoby sa ani nenachádzal v strede sídliska, ale skôr niekde v parku. S prijímateľmi sociálnej služby často diskutujeme o prírode, jej dôležitosti, o tom, ako ju čo najmenej ničiť, ako sa snažiť jej pomôcť a žiť s ňou v harmónií. Viacerí prijímatelia sociálnej služby pochádzajú z rodinného domu so záhradkou a tak starostlivosť o rastliny a rôzne plodiny je im prirodzene blízka.

     

Po minulé roky sme na terase denného stacionára pestovali rajčiny, rôzne bylinky a tento rok sme sa rozhodli skrášliť si terasu aj výsadbou kvetov a byliniek do kvetináčov. Voľba padla na aksamietnicu, ktorá má okrem krásnej farby potenciál odpudzovať bodavý hmyz (vzhľadom na svoju charakteristickú vôňu, z čoho vzniklo aj ľudové pomenovanie ,,Smraďoška“) a z byliniek sme zvolili šalviu a oregano. Prijímatelia sociálnej služby rastliny spoločne zasadili, poliali, vybrali im vhodné miesto a budú sa o ne počas ich rastu starať, čo priaznivo ovplyvňuje schopnosť byť zodpovedný.

Letnú sezónu sme už v dennom stacionári zahájili, už len dúfať v pekné leto 🙂

Mgr. Zuzana Tóthová